Ozo Guttler: Čoraz menej ľudí vie rozpoznať manipuláciu

Aké máte životné skúsenosti s peniazmi?

Rozhovor s Ozom Guttlerom je prvým zo série krátkych rozhovorov o financiách, ktoré budeme na webe Zlatá minca v rozmedzí dvoch až troch týždňov zverejňovať.


Si bubeník kapely Korben Dallas. Dostal si preto niekedy zľavu?
Áno. V predajniach hudobnín aj v špecializovanom bubeníckom obchode v Bratislave sú zlatí a dávajú mi zľavu. Nie je to nejaké vysoké percento, ale áno. Tam sa to bije potom s tým, že ja chcem zasa nechať tringelt. Je to milé a je to myslím viac v rámci vzájomných sympatií. Ako kapele nám veľký český predajca hudobnín dal slušnú zľavu na hudobné nástroje. V súčasnosti ju znížil, ale stále u nich ako kapela radi nakupujeme. 

Si čistokrvný hudobný nadšenec. Nakoľko zasiahla slovenskú hudobnú scénu aktuálna situácia s covidom? Vyriešilo by stav prosté “naliatie peňazí”?
Čo vidím a počujem okolo seba, tak slovenskú hudobnú scénu pandémia zasiahla žiaľ tvrdo a presne.  Žijeme v štáte, ktorý má problém s oveľa dôležitejšími odvetviami a viem, v akom stave je naše zdravotníctvo, takže som nečakal zázraky v pomoci štátu hudobnej scéne. Ani myslím žiadna neprišla. Nie som ekonóm, takže predstava o „naliatí peňazí“ ma neoslovuje. 

“Banku vnímam ako inštitúciu, ktorá by mala pracovať na vnímaní svojej značky ako dôveryhodnej firmy.”


Je niečo, čo by si zmenil, keby si bol slovenský minister financií?
Neviem si to predstaviť.  Asi by som to bral ako službu krajine a občanom, čiže snažil by som sa obklopiť ľuďmi, ktorí by mi radili, ako reálne pomôcť v ťažkých časoch. Ale viem, že je to príliš idealistická predstava a určite by som nič podobné nechcel robiť.  

Snažil si sa niekedy v rámci finančného správania niekomu niečo vysvetliť? Napríklad, že robí blbosť?
Áno, kamarátovi, ktorý si chcel ako čerstvý držiteľ vodičiaku kúpiť nové auto. Presviedčal som ho na ojazdené. A dal sa presvedčiť.

Urobil dobre?
Urobil. Hneď ako si ho kúpil, oškrel pri parkovaní celý bok auta.

To zabolí. Mal havarijné poistenie?
Určite nemal. Len zákonné. Pamatám si to, lebo hneď riešil, že: “Nič sa nedeje, však mám poistku.” Lenže mal len zákonnú, takže nič.

Stal si sa ty alebo niekto z tvojho okolia obeťou internetového podvodu – phishingu?
Nie.

“Za tri mesiace bez cigariet som si kúpil koženú bundu.”


Sú tvoje životné skúsenosti s bankami, poisťovňami alebo investovaním skôr pozitívne alebo negatívne?
Vlažný korektný vzťah. 

Je niečo ohľadom financií a peňazí, čo by si chcel vedieť a nevieš?
Je toho určite viac.

Čítal som, že keď si bol v rádiu Lumen, robili ste tam občas dosť uletené veci. Napadlo ťa niekedy zavolať do banky alebo poisťovne a chcieť po nich niečo uletené?
Do banky alebo poisťovne som nikdy ako Machetra nevolal. Nejak som asi nedokázal vymyslieť zaujímavú a smiešnu tému, ktorá by sa mi s týmito inštitúciami spájala.

Predstav si, že vedieš kampaň, aby sa ľudia v II. pilieri presunuli z dlhopisových fondov do indexových. Napadá ťa uletený slogan, pod ktorým by sa to dalo komunikovať?
Ťažko sa mi vymýšľa, pretože len veľmi matne tuším čo sú dlhopisové a čo indexové fondy. S dôrazom na veľmi matne.

Reklame sa človek nevyhne. Aký máš názor na komunikáciu slovenských bánk alebo poisťovní? Mohli by niečo robiť lepšie?
Banku vnímam ako inštitúciu, ktorá by mala pracovať na vnímaní svojej značky ako dôveryhodnej firmy. Takže akékoľvek reklamné spájanie so známymi tvárami by mali robiť s rozvahou. Nepasuje mi meno banky v spojení s raperom. Napríklad.

Vo webinári Študenti a financie, ktorý som pred časom moderoval, zaznelo, že pre celkovú ekonomickú gramotnosť je primárne dokázať identifikovať správy založené na nepravde. Ty pravidelne sleduješ diskusie na sociálnych sieťach. Nakoľko podľa teba dokážu ľudia identifikovať správy založené na nepravde?
Ekonomická gramotnosť je v priamom vzťahu s technikami manipulácie, ktoré sú bežné v bankovom sektore vo vzťahu k bežným klientom.  Neviem odhadnúť, nakoľko ľudia dokážu identifikovať nepravdivé správy na sociálnych sieťach, ale myslím, že to bude veľmi nízke percento. Sociálne siete sú ideálny priestor na manipuláciu. Žiaľ. 

Osobná otázka: Fajčil si, ale už nefajčíš. Zrátal si si, koľko ťa to stojí?
Stálo ma to nejakých 100 eur mesačne. Za tri mesiace bez cigariet som si kúpil koženú bundu. Tak som sa odmenil, ale odvtedy to už nerátam, ani sa neodmeňujem.

Si optimista?
Som.

➩ Ozo Guttler pracuje v rádiách takmer štvrťstoročie. V Rádiu Expres, kde aktuálne pôsobí, vybudoval dopravný servis a viedol spravodajstvo.
Vo svojom voľnom čase vyrába malé bubny a upravuje činely.