Toto je zárodok témy o zvyšovaní hodnoty v zamestnaní v rámci projektu 20 finančných cieľov. Ďalšie texty, zaujímavosti a odkazy budú doplnené.
Moja hodnota sa zvýši iba investovaním do vzdelania, myslenia a práce!
Ľudia s nízkou hodnotou zarábajú najmenej a platia najviac.
Budem sa vzdelávať, aby som deťom vedel povedať o financiách viac, ako rodičia povedali mne.
Budem flexibilný. Budem chápať, že svet sa neustále vyvíja, je iný, než v minulosti a pokiaľ chcem udržať krok, musím sa neustále učiť a meniť.
✅ PREČO?
LEBO NECHCEM BYŤ CELÝ ŽIVOT UBÍJANÝ SVOJOU PRÁCOU A NESPOKOJNÝ SO SVOJOU VÝPLATOU!
Ako získam lepšiu prácu?
„Internet masívne otvoril priestor na budovanie všemožných typov kariér. Väčšina ľudí si to ešte neuvedomila.“
„Neberte sa tak vážne. Ste len opica, ktorá má plán.“
Naval Ravikant (*1974), indický podnikateľ a investor
„Ak sa od vás očakáva 100%, odovzdajte výkon na úrovni 120%. Snažte sa odovzdať vždy viac, ako sa žiada. Tým zvýšite svoju cenu. Je to vaša investícia, ktorá sa časom zúročí. Tento pracovný návyk vám umožní byť výborne plateným úspešným človekom. Ak by to aj zamestnávateľ bez povšimnutia zneužíval, jednoducho zmeníte firmu. Pôjdete tam, kde si vás ocenia.
Všetko, čo robíte, robte rýchlo a zodpovedne. To, že budete robiť veci veľmi rýchlo, prinesie aj nejaké chyby. Nebojte sa chýb, každý ich robí. Vaša rýchlosť a tým aj produktivita práce prevýšia nakoniec tie drobné chybičky. Snažte sa robiť veci ináč ako ostatní, buďte originálny. Tieto vaše výkony sa šéfom vryjú do pamäte a pomôžu vám pri postupe vo vašej kariére.
Snažte sa stať firemným expertom. Neustále sa vzdelávajte, pracujte na sebe tak, aby ste sa stali nenahraditeľným. Preberajte zodpovednosť tam, kde sa druhí zdráhajú a dobrovoľne sa hláste na plnenie úloh. Nemusíte byť najlepší, buďte iní. Ľudia vás budú sledovať a hodnotiť. Nakoniec vás za vaše netradičné formy práce začnú uznávať a obdivovať. Navštevujte všetky semináre vo vašej branži. Snažte sa písať články do odborných časopisov. Získavajte všetky dostupné informácie aj zo zahraničnej literatúry. Často vás za experta budú považovať hlavne amatéri, ktorých je na trhu najviac. Aby ste sa stali expertom, stačí, ak budete toho vedieť viac ako ostatní. Vaša cena na trhu tým poriadne narastie.“
Ján Zbojek, 📚 Šlabikár finančnej gramotnosti (2011)
Krok za krokom podľa Ramita Sethiho
Ramit Sethi je americký podnikateľ a spisovateľ, ktorý v roku 2009 napísal knihu 📚 I Will Teach You To Be Rich (Naučím vás, ako byť bohatí – dostupná iba v angličtine). Píše:
„Tri alebo šesť mesiacov pred vašou žiadosťou si sadnite so svojim šéfom a opýtajte sa, čo obnáša stať sa špičkovým zamestnancom vo vašej firme. Jasne vyjadrite čo chcete dosiahnuť. Spýtajte sa, či je byť špičkovým zamestnancom spojené so zvýšením platu. Spíšte a ujasnite si tieto ciele.
Teraz je čas na realizáciu. Začnite sledovať všetko, čo v práci robíte. Sledujte výsledky, ktoré ste dosiahli. Zistite, ako ste k nim osobne prispeli a či je možné to vyčísliť. Ak neviete, ako presne definovať výsledky vášho snaženia, opýtajte sa kolegov s viacej skúsenosťami, ako vo firemných výsledkoch identifikovať výsledky vašej práce.
Udržujte vášho šéfa v obraze. Manažéri nemajú radi prekvapenie. Preferujú stručnú správu zhruba každý týždeň alebo dva týždne.
Je dôležité pravidelne komunikovať. Približne dva mesiace než budete žiadať o zvýšenie, stretnite sa s vašim šéfom znova. Ukážte mu zlepšenie a výsledky za posledné obdobie. Spýtajte sa, čo by ste mohli robiť lepšie. Chcite vedieť, či ste na správnej ceste.
Neuškodí, keď v tomto čase požiadate kolegov (alebo vyššie postavených pracovníkov, ktorí nie sú vašimi priamymi nadriadenými, pozn.), aby poslali vášmu šéfovi správu o vašom progrese, o dosiahnutí očakávania a o tom, že konkrétne výsledky vašej práce sú viditeľné. Je to technika, ktorú použil môj profesor zo Stanfordu, keď sa za mňa prihovoril u prijímacej komisie.
Dva týždne predtým, než budete žiadať o zvýšenie platu, požiadajte niekoľko priateľov aby hrali úlohu vášho šéfa pri tréningu vyjednávania. Znie to zvláštne, ale vyjednávanie nie je prirodzené ľudské konanie. Pokiaľ naň nie je navyknutý, môže sa človek cítiť divne a nepríjemne. Je lepšie to najskôr vyskúšať s priateľmi. A vyberte si dobrých priateľov – ľudia so skúsenosťou s biznisom vám dajú lepšiu spätnú väzbu, ako na nich pôsobíte.
Hoci dúfate, že váš šéf ihneď rozpozná vašu prácu a bude súhlasiť so zvýšením platu, nemusí to byť ľahké. Pripravte sa na nasledujúce scenáre:
„Nedosiahol si ciele, o ktorých sme hovorili.“
„Nesúhlasil som, aby si sa zlepšoval.“
„Nič som ti nesľúbil.“ (táto odpoveď v knihe nie je, ale často sa vyskytuje, pozn.)
„Preberieme to inokedy.“
Na deň schôdzky si pripravte niekoľko platových ponúk z pracovných portálov na porovnanie. Myslite na to, že nežiadate svoju matku o cukrík, ste profesionál ktorý žiada byť férovo zaplatený.
Ak ste dosiahli zvýšenie, ktoré ste žiadali, gratulujem! Je to veľký prvý krok na zvýšenie vášho príjmu. Ak nie, spýtajte sa šéfa čo môžete urobiť pre progres svojej kariéry alebo zvážte odchod a vyhľadanie inej spoločnosti ktorá vám poskytne priestor na rast.
Úplne najlepšia príležitosť na vyjednávanie vyššej výplaty je pri nástupe do nového zamestnania. Vtedy máte v rukách najväčšie páky as určitou základnou prípravou (vyjednávanie je z 90 % o nastavení mysle a z 10 % o taktike) dokážete po desaťminútovej konverzácii zvýšiť svoj plat o nemalé sumy.“
Ako vyzerá nový model zarábania peňazí?
Dodatok k predposlednej bubline komiksu: To, ako byť v súčasnosti úspešný v zamestnaní, veľmi dobre opisuje kniha 📚 Almanach Navala Ravikanta:
„Najdôležitejšou zručnosťou na ceste k zbohatnutiu je schopnosť neustále sa učiť. Musíte vedieť, ako sa naučiť všetko, čo sa chcete naučiť. Starý model zarábania peňazí vyzeral nasledovne: Choď 4 roky do školy, získaj titul a 30 rokov pracuj vo vybranej profesii. V súčasnosti sa však veci rýchlo menia. Teraz musíte novú profesiu zvládnuť do 9 mesiacov, pričom o 4 roky už bude zastaralá. Ale počas tých 3 produktívnych rokov môžete zbohatnúť.
Dnes je oveľa dôležitejšie vedieť stať sa odborníkom v úplne novom odbore za 9 až 12 mesiacov, než bolo v minulosti vyštudovať tú “správnu” vec. No malo by vám záležať na tom, aby ste mali naštudované základy, potom sa nezľaknete žiadnej knihy. Ak idete do knižnice a je tam kniha, ktorej nerozumiete, musíte sa zamyslieť a povedať si: Čo potrebujem vedieť, aby som sa dokázal naučiť toto? Základy sú mimoriadne dôležité.
Základy aritmetiky a matematickej gramotnosti sú v živote oveľa dôležitejšie ako počítanie diferenciálov a integrálov. Podobne schopnosť vyjadriť sa jednoducho pomocou bežných slov je oveľa dôležitejšia ako schopnosť písať poéziu, mať rozsiahlu slovnú zásobu alebo hovoriť 7 cudzími jazykmi. Pôsobiť presvedčivo pri rozprávaní je oveľa dôležitejšie, ako byť odborníkom na digitálny marketing alebo optimalizáciu kliknutí. Základy sú kľúčové. Je oveľa lepšie byť 90 až 100 percentný v základoch, než sa snažiť ísť príliš do hĺbky v konkrétnej veci.
V niečom sa však musíte pustiť do hĺbky, pretože široké, ale len plytké informácie vám nepomôžu dostať od života, čo chcete. No majstrovstvo môžete dosiahnuť len v jednej alebo dvoch konkrétnych oblastiach. Zvyčajne sú to tie, ktorými ste posadnutí.”
.
Pozeraj (krátke video do 6 minút):
Pozeraj (online diskusia s troma hosťami):
Čítaj:
Čo bude treba urobiť pre prácu 21. storočia?
„Veľa dobre platených kvalifikovaných pracovných miest v sektore služieb zostáva neobsadených pre nedostatok horných uchádzačov. Systém vzdelávania často neprodukuje dosť kvalifikovaných pracovníkov, takže sa firmy musia zaobísť s horšie vzdelanou pracovnou silou. Firmy musia žobrať o kvalifikovaných pracovníkov, ktorých vzdelávací systém často nedodáva.
Bude potrebné prepracovať systém vzdelávania, aby robotníci mali možnosť rekvalifikácie, a tiež aby stredné školy nepripravovali svojich absolventov len pre fronty na pracovnom úrade. Kapitalizmus intelektu neznamená, že práca je len pre programátorov a vedcov, ale aj v širokom spektre oblastí zahŕňajúcich kreativitu, umelecké zručnosti, inovácie, vodcovské schopnosti a analytickosť – teda zdravý rozum. Pracovnú silu treba vychovávať, aby sa problémom, ktoré prináša 21. storočie, naučila čeliť, nie aby pred nimi uhýbala. Zvlášť je potrebné prepracovať plány výučby spoločenských vied a dovzdelať učiteľov, aby mohli študentov náležite pripraviť na technologickú spoločnosť budúcnosti.
Mnoho krajín sa bohužiaľ nedalo touto cestou a namiesto toho výlučne spoliehajú na kapitalizmus výrobkov. Ceny výrobkov sa však už stopäťdesiat rokov v priemere znižujú, a tak tieto národné ekonomiky nakoniec časom zakrpatia a svet ich bude prehliadať.
Číňania budujú tisíce tovární, ktoré produkujú tovar pre svetový trh, výnos však používajú na vytvorenie sektora služieb založeného na kapitalizme intelektu.”
Michio Kaku, 📚 Fyzika budúcnosti (2011)
.
✏️ Je treba povedať:
Keď si do Googlu zadáte „ako získať vyšší plat”, ukáže sa množstvo článkov, kedy vyjednávať, ako vyjednávať, aké slová používať, atď. Tieto články nevyžadujú od človeka nič iné, než prípravu na samotné vyjednávanie. Na to, aby človek získal naozaj vyšší plat, však musí primárne ponúknuť lepší produkt – seba. Pripomeňme si krátkodobé rozhodovanie a strategické rozhodovanie, o ktorom sa píše tu. Strategické rozhodovanie môže posunúť človeka ďalej, krátkodobé väčšinou nie. Rozhodnutie najprv zmeniť produkt – seba, je strategické rozhodnutie. Má potenciál zlepšiť život človeka bez ohľadu na to, ako ústretového má šéfa.
Aké obmedzenia budú mať roboti a AI?
Roboti sú schopní ľahko nahradiť človeka všade tam, kde sa jedná o manuálnu prácu s opakujúcimi sa úkonmi. V manuálnej, opakujúcej sa práci sú roboti majstri. Tí, ktorí túto prácu vykonávajú, budú mať preto v budúcnosti smolu – tejto práce bude čím ďalej menej. Navyše bude aj zle platená – práve preto, že jej bude menej a naopak, ľudí neschopných sa učiť alebo neochotných sa učiť, bude vždy dosť.
Ďalšou oblasťou, v ktorej AI dominuje, sú online služby. V minulosti bolo na nákup mnohých vecí treba človeka – dnes stačí na nákup lístka na autobus chvíľka na internete. Čím jednoduchšia práca, tým ľahšie sa dá zautomatizovať.
Naopak, roboti a AI nenahradia človeka tam, kde sú potrebné skúsenosti, prirodzené myslenie a zdravý ľudský rozum. Skúsenosti sú pridaná hodnota vlastná iba človeku.
Umelá inteligencia sa tiež nikdy nenaučí múdrosť. Múdrosť sa preto možno stane jednou z najcennejších komodít na svete..
.
Termín:
ZNALOSTNÁ EKONOMIKA
Michio Kaku používa výraz kapitalizmus intelektu, čo je termín, ktorý Slovensko nepozná. Najbližšie je mu termín znalostná ekonomika, stojaca na myšlienkach využívania ľudského intelektu, inovácií, vedeckých poznatkov a vzdelávania ľudí. Prosperita je dosiahnutá vďaka dobre plateným zamestnancom s vysokou produktivitou práce a nie vďaka pracovnej sile v montážnych dielňach.
Aké by to bolo, keby ste nemali konkurenciu, ale kamarátov?
„Profesor zo Stanfordu Gregory Walton dospel k záveru, že ľudí, ktorí čelia prekážkam, motivuje pocit, že sú súčasťou širšieho tímu. Keď sa situácia skomplikuje, je lepšie mať priateľov, na ktorých sa možno obrátiť, než nepriateľov, nad ktorými sa dá vyvyšovať.”
Ali Abdaal, 📚 Produktivita bez starostí (2023)
Konkurenčný postoj
– Ty vyhráš, ja prehrám.
– Môj úspech.
– Rastiem tým, že prekonávam iných.
Kamarátsky postoj
– Ty vyhráš, ja vyhrám.
– Náš úspech.
– Rastieme tým, že pozdvihujeme iných.
💡 Už ste počuli o troch Palčinského zásadách?
Jedná sa o veľmi užitočné zásady pre každého, kto sa chce v živote posunúť:
1) Experimentuj. Hľadaj nové nápady a skúšaj nové veci.
2) Keď skúšaš niečo nové, rob to v takom rozsahu, ktorý ti dovolí zvládnuť prípadný neúspech.
3) Oceňuj spätnú väzbu a uč sa za pochodu z vlastných chýb.
Peter Palčinskij – ruský inžinier, poverený predkladať reformy sovietskej ekonomiky. Sovietsky zväz však jeho návrhy neocenil. Bol popravený v roku 1929. Nízka kvalita spätnej väzby bola pritom jednou z veľkých slabín komunizmu.
Pracuj v oblasti, v ktorej je veľa zamestnávateľov!
„Najspoľahlivejšou a najefektívnejšou ochranou väčšiny zamestnancov je existencia viacerých zamestnávateľov. Osoba, ktorá má iba jedného možného zamestnávateľa, je chránená málo alebo takmer vôbec. Zamestnávateľa chrániaci zamestnancov sú tí, ktorí by ich radi najali. Dopyt po službách spôsobuje, že je v záujme zamestnávateľa platiť zamestnancovi plnú hodnotu jeho práce. Ak tak zamestnávateľ nerobí, môže sa nájsť niekto, kto bude ochotný toľko zaplatiť. Konkurencia po službách zamestnanca je jeho skutočnou ochranou.”
Milton a Rose Friedman, 📚 Sloboda voľby (1990)
Výšku mzdy nemusí určovať iba práca
Existujú dve zaujímavé analýzy, ktoré hovoria, že kvalita našej práce a nášho úsilia nie sú jediné veci, ktorými môže človek ovplyvniť výšku svojej mzdy. Analýza, ktorú v roku 2009 zverejnili dvaja ekonómovia z americkej Elon Univerzity a ktorá bola vykonaná na vzorke 13 000 Američanov uvádza, že muži, ktorí svojmu vzhľadu denne venovali o desať minút viac času, zarábali o 6 % viac, než muži, ktorí do svojho vzhľadu investovali menej (zaujímavé je, že toto platilo iba pre mužov – ženy, aby dosiahli rovnaký nárast, museli investovať štyrikrát viac času).
Tvorca druhej analýzy, Francesco Drago, z talianskej Università di Napoli, dokázal, že výšku platu dokáže zdvihnúť aj sebaúcta. Muži so sebaúctou o jeden štatistický diel nad priemerom mali mzdu v priemere vyššiu o 3,7 percenta. Treba povedať, že u sebaúcty môže byť diskutabilné, či je príčinou alebo dôsledkom vyššieho príjmu. Francesco Drago to dokázal vďaka tomu, že rozhovory prebiehali v rokoch 1980 až 1987, pričom v roku 1980 tvorili polovicu opýtaných mladiství, ktorí ešte nevstúpili na trh práce a úroveň ich sebaúcty z roku 1980 sa dala porovnať s ich výškou mzdy v roku 1987. Z tohto pohľadu je aj sebaúcta produktívnou zručnosťou, ktorá má priamy dopad na zárobok.
S výsledkami týchto analýz by pravdepodobne zo srdca súhlasil Tomáš Baťa, ktorý odporúčal starať sa o svoju fyzickú kondíciu, rozvíjať ducha, myseľ a pred nikým sa zbytočne netriasť. Jeho myšlienky sú v kapitole o budovaní osobnosti.
.
ZRKADLO DO ZAHRANIČIA: JAPONSKO 🇯🇵
Japonci majú veľmi zodpovedný prístup k práci a peniazom. Od malička sú učení, aby sa o svoje peniaze starali, takže dostanú nejaké vreckové, utekajú na brigádu hneď, ako im to zákon dovolí a šetria si. Je tu veľmi drahé zdravotníctvo, takže je naozaj dôležité mať úspory. Japonsko je veľmi tvrdá krajina a človek sa musí snažiť, často má viac zamestnaní a doslova len pár hodín spánku denne. Väčšina ľudí chce nadštandard, ale často má iba maličký byt v centre. Alebo auto. Sú ľudia, čo žijú na okraji mesta v lacných starých bytovkách, do práce jazdia na bicykli a žijú skromne. Často matky samoživiteľky alebo staršie singel ženy tiež jazdia na bicykli. Ľudia si svoje práce vážia, tá ale býva veľmi náročná.
Autor žije v Japonsku dlhé roky. Názor poskytol pod podmienkou zachovania anonymity.
„Analfabeti 21. storočia nebudú tí, ktorí nebudú vedieť čítať a písať, ale tí, ktorí sa nebudú vedieť vec naučiť, odnaučiť a znovu naučiť.”
Alvin Toffler, americký futurológ, sociológ, novinár a publicista (1928-2016)
„Nie je možné sa len tak potulovať a zrazu zistiť, že ste na vrchole Mount Everestu.”
Zig Ziglar, americký spisovateľ a rečník (1926-2012)
„V súčasnom svete sa konkurenčné výhody posúvajú smerom k mäkkým zručnostiam, ako sú komunikácia, empatia a možno, že najviac zo všetkých: flexibilita.”
Dan Ariely, Jeff Kreisler, 📚 Psychológia peňazí (2017)
„Ten, kto sa rozhoduje správne v 80 % prípadov namiesto 70 % prípadov, je na trhu ocenený a odmenený 100 násobne viac.”
zdroj bude doplnený
„Chceme, aby zamestnanci súperili navzájom tak, aby prilákali prácu. Chceme, aby firmy súperili v lákaní robotníkov.”
Joe Biden, americký prezident, prejav o ekonomike 2021