Nebudem zabúdať platiť PZP a havarijné poistenie. Nezabudnem na poistenie invalidity, trvalých následkov kritických chorôb a úrazu. Zamyslím sa nad poistením zodpovednosti alebo kybernetických rizík. Budem premýšľať aj nad výberom zdravotnej poisťovne.
✅ PREČO?
Lebo nepoznám inú cestu, ako zabrániť finančnému kolapsu. A je to aj zodpovedné.
Tu bude krátke video (3-5 minút).
Vytvoríme ho až úplne na koniec, keď budú pozbierané všetky podnety a myšlienky.
Toto je zárodok témy v rámci projektu 20 finančných cieľov. Ďalšie texty, zaujímavosti a odkazy budú doplnené.
Čo potrebujem vedieť o rizikách?

„Nikto sa ráno nezobudí s tým, že si chce kúpiť poistenie. Ale zobudí sa s obavami, čo by sa ten deň mohlo stať, čo by mohlo zničiť jeho život.“
Clayton M. Christensen, Efosa Ojomo, Karen Dillon, 📚 Paradox prosperity (2019)
„Existuje jedna jednoduchá cesta, ako zistiť, či potrebujete ochranu poistenia alebo nie: Položte si otázku, či by vás škodová udalosť stála finančnú existenciu. Poistky by vás mali istiť pred rizikami ohrozujúcimi vašu existenciu a je úplne jedno, aké nepravdepodobné sa vám v prvom momente javia. Rozhodujúce je len to. Inými slovami: Poistenie sa neoplatí, ak by ste škodu mohli zaplatiť z vlastného vrecka.“
Thomas Kehl a Mona Linkeová, 📚 Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať (2022)
„Na rozdiel od nás vo Francúzsku, Nemecko, Rakúsku alebo Anglicku, vnímajú poisťovníctvo ako základ pri riešení rodinnej finančnej analýzy a nevedia si predstaviť život bez poistných produktov. Vo Francúzsku je zvykom mať aj 5 až 7 poistných zmlúv na hlavu. Viete si to predstaviť?“
Veronika Kalátová, 📚 Finančná zreľosť (2021)
Aj krajiny, v ktorých je poistenie zakázané, poistenie využívajú
„V islamských krajinách je poistenie neprípustné a to z dvoch dôvodov: Prvý je, že „bezpečnosť“ alebo „poistenie“ nemôžu byť v klasickom islamskom právnom myslení považované za predmet predaja. Druhý dôvod je skutočnosť, že poisťovne majú tendenciu sústrediť svoje aktíva v úrokovo orientovaných nástrojoch, ako sú štátne dlhopisy a cenné papiere zaistené nehnuteľnosťou (islam zakazuje používať produkty využívajúce úrok, pozn.).
Navrhované alternatívne riešenie je uvádzané na trh pod arabským názvom „takaful“. Hlavná myšlienka takaful je podobná tej poisťovníckej, v ktorej nie je kumulatívna finančná zmluva, ktorá umožňuje interpretovať ceny ako platby poistného ako predmet predaja na plnenie poistnej udalosti. Namiesto toho sú v takaful „poistení“ účastníci považovaní za „prispievateľov“ do fondu peňazí, ktorí dobrovoľne súhlasia s jeho zdieľaním s ostatnými v prípade straty kohokoľvek z nich.“
Mansoor Maitah, 📚 Zvláštnosti makroekonomickej politiky krajín blízkeho východu (2010)
„Poistné trhy existujú preto, lebo máme averziu k riziku. Poisťovne, poistní matematici, ratingové agentúry a prieskumy trhu nám môžu pomôcť posúdiť mieru rizika a rozhodnúť sa, či sa ho pre dané výnosy oplatí podstúpiť, ale určitá miera rizika zostane vždy nezistiteľná.“
📚 Velké myšlienky EKONÓMIA, kolektív autorov (2012)
