Budem vedieť, aký život chcem viesť. Napíšem si konkrétne ciele a zadefinujem kroky, ako ich dosiahnem. Na tento rok, na nasledujúce tri roky a na dôchodok! Prediskutujem ich s členmi rodiny a požiadam o spoluprácu.
Tu bude krátke video (3-5 minút).
Vytvoríme ho až úplne na koniec, keď budú pozbierané všetky podnety a myšlienky.
Toto je zárodok témy v rámci projektu 20 finančných cieľov. Ďalšie texty, zaujímavosti a odkazy budú doplnené.
✅ PREČO?
LEBO, CHCEM OD SVETA MAXIMUM. KTO SA BEZCIEĽNE POTULUJE ŽIVOTOM, PODIEĽA SA NA PLNENÍ CIEĽOV INÝCH.
Ako si vytvorím životné ciele?
„Cesta k bohatstvu v skutočnosti nie je o tvrdej práci. Môžete pracovať v reštaurácii 80 hodín týždenne, no nezbohatnete. Zbohatnutie je o tom, že viete čo robiť, s kým to robiť a kedy to robiť. Je to oveľa viac o porozumení ako o čisto tvrdej práci. Áno, tvrdá práca je dôležitá a nevyhnete sa jej. Musí však byť namierená správnym smerom.“
Erik Jorgenson, 📚 Almanach Navala Ravikanta (2020)
„Musíte chcieť. To je zásadná vec. Predtým, než niečo máte, musíte chcieť. Chcieť niečo mať znamená predovšetkým pochopiť, čo vlastne chcete; ďalej vedieť ako sa zorganizovať a ako sa ukázniť. Finálne musíte prejaviť vytrvalosť a zanietenie.“
Li Kuang-jao (1923-2015), dlhšie ako 30 rokov bol predsedom singapurskej vlády. Singapur doviedol z pozície zaostalej krajiny medzi svetové ekonomiky.
„Kto sa skoro naučí zaobchádzať s peniazmi, je vo výhode. Napriek tomu môžete v každom veku získať všetky vedomosti, ktoré potrebujete, aby ste mali svoje financie pod kontrolou.“
Thomas Kehl a Mona Linkeová, 📚 Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať (2022)
„Jeden z mojich kolegov zdedil 80 000 £ a po dvoch rokoch od prevzatia dedičstva čelil bankrotu. Nútený správca sa ho pochopiteľne pýtal, čo s tými peniazmi urobil. Odpovedal, že vlastne nevie. „Určite si spomeňte, len sa snažte.“ Zamyslel sa odpovedal: „prehral som 20 000 na koňoch.“ „To vám ešte 60 000 zostalo.“ Muž sa snažil spomenúť: „20 000 som propil. Večierky a také tie veci.“ „Ešte nám tam hrá 40 000.“ Bankrotár skúmal svoje vnútro a dodal: „už viem, 20 000 som minul za ženský.“ „Dobrá a čo zvyšných 20 000?“ Ďalšia snaha rozpomenutia vyznela naprázdno. Nakoniec to uzavrel: „nič ma nenapadá. Jednoducho som tie peniaze rozhádzal.“
Vtedy som si myslel, že je to dobrá anekdota. Dnes už viem, že také sú skutočné ekonomické pravidlá.“
George Mikes, 📚 Ako byť chudobným (1983)
Systém by mal baviť po celú dobu chôdze k cieľu!
„Ak chcete dosiahnuť lepšie výsledky, zabudnite na určovanie cieľov. Namiesto toho sa sústreďte na systém. Ciel poslúži na to, aby ste si nastavili kurz, ale systém vám najlepšie pomôže dosiahnuť pokrok.
Problém s mentalitou „ciele na prvom mieste“ je ten, že neustále odkladáte šťastie až na chvíľu, keď sa dopracujete k najbližšiemu milníku.
Keď sa zamilujete do procesu a nie do výsledku, nemusíte čakať, kedy už budete môcť byť šťastný. Môžete byť spokojný vždy, keď váš systém beží.
Keď si stanovujeme ciele, účelom je vyhrať hru. Keď si budujeme systém, účelom je hrať hru aj naďalej. Ozajstné dlhodobé myslenie nie je o cieľoch. Nejde o jeden konkrétny úspech. Ide o cyklus nekonečného cibrenia a neustáleho zlepšovania.
Ak sa vám ťažko menia návyky, problémom nie ste vy. Problémom je váš systém. Zlé návyky sa neustále opakujú nie preto, že sa nechcete zmeniť, ale preto, že ste si na zmenu vytvorili zlý systém.
Najvyššou formou vnútornej motivácie je, keď sa návyk stane súčasťou vašej identity. Jedna vec je povedať, že som ten typ človeka, ktorý niečo chce. No keď poviem, že som ten typ človeka, ktorý niečím je, ide o niečo celkom iné.“
James Clear, 📚 Atómové návyky (2018)
.
Buďte flexibilní a neuvažujte „všetko alebo nič“
„Buďte konkrétny pri vytyčovaní finančných cieľov, ale zostaňte flexibilní v tom, ako a kedy ich splniť. Je vznešeným cieľom splatiť studenskú pôžičku 50 000 $ za 3 roky, ale ak náhodou budete mať autonehodu alebo nejaký iný nákladný zdravotný výdaj, nie je žiadnou hanbou zmieriť sa s 30 000 a stále to považovať za úspech. Tie najdôležitejšie finančné ciele sú také, ktoré si nikdy nestanovíte. Tie druhé najdôležitejšie sú také, ktoré pre vás skutočne, ale naozaj niečo znamenajú. Ale aj na ceste k týmto môžete svoje karty niekoľkokrát zložiť a napriek tomu dôjsť k cieľu.
Niektorí ľudia majú sklony uvažovať v štýle všetko alebo nič. Vezmú si do hlavy, že by mali zarábať aspoň 100 000 $ za rok, a keď nakoniec zarobia 95 000, považujú to za úspech. To je šialené! Nielen preto, že svoju veľký úspech znevažujú, ale aj preto, že si nevšimli, že sa v priebehu stali úplne iným človekom. Pri správnom uhle pohľadu by si mohli uvedomiť, že ďalších 5 000 nepotrebujem. Niekde v hĺbke duše by si dokonca mohli priznať, že vlastne nikdy nevedeli, prečo tých 100 000 vôbec chceli.“
Niklas Göke, 📚 44 lekcií, ako zhodnotiť peniaze, rozumne investovať a budovať finančnú nezávislosť (2021)
NICE je zrejme dôležitejší, ako SMART
Už ste počuli, že cieľ má byť konkrétny, merateľný, dosiahnuteľný, relevantný a časovo ohraničený? Dá sa to počuť pomerne často. Charakteristiku cieľov v tejto podobe definoval George T. Doran v roku 1981 a hovorí sa im SMART ciele (smart = chytrý, z počiatočných písmen v angličtine – specific, measurable, achievable, relevant, time bound). Za viac ako 40 rokov sa tento jednoduchý a zapamätateľný vzorec rozšíril doslova po celom svete. Problém však je, že podľa najnovších výskumov môže mať aj nechcené negatívne následky. Špecialista na produktivitu Ali Abdaal píše vo svojej knihe 📚 Produktivita bez starostí (2023):
„Jedným problémom je tunelové videnie – keď sa prehnane sústredíme na dosiahnutie veľmi konkrétneho konečného cieľa, môžeme stratiť zo zreteľa iné kľúčové faktory, napríklad to, aby sme zostali verní svojim hodnotám. No najväčší problém predstavuje fakt, ako to ovplyvní našu motiváciu. Ak sme posadnutí nejakým cieľom, prichádzame o vnútorné potešenie z danej úlohy. V roku 2009 výskumníci s Harvardu, Severozápadnej univerzity, Pennsylvánskej univerzity a Arizonskej univerzity spolupracovali na referáte s názvom: „Ciele sa vymkli spod kontroly: systematické vedľajšie účinky nadmerného stanovovania cieľov“. Stanovovanie cieľov opisujú ako návykový a ničivý proces, „liek na predpis“, ktorý by sa nemal vnímať ako „neškodná, voľne predajná liečba motivácie“.
Nenaznačujem, že celé stanovovanie cieľov je zlé alebo že SMART ciele či im podobné nie sú efektívne. Určité typy ľudí pri niektorých úlohách isto motivujú k výkonu. No majú aj škodlivé vedľajšie účinky. A ak zápasíte s prokrastináciou, mohol by byť pre vás prínosný alternatívny prístup.
Moja preferovaná metóda nezahŕňa fixovanie sa na vonkajší výsledok alebo cieľ, ale klade kladie dôraz na dobrý pocit. Je založená na takzvaných NICE cieľoch (nice = pekný, z počiatočných písmen – near-term, input-based, controllable, energising).
Krátkodobé (near-term): Krátkodobé ciele zaisťujú, že sa sústredíme na kroky, ktoré treba urobiť bezprostredne. Pomáhajú nám vyhnúť sa tomu, aby nás ochromili širšie súvislosti. Zistil som, že najužitočnejším časovým horizontom je denný alebo týždenný cieľ.
Založené na vstupoch (input-based): Ciele založené na vstupoch zdôrazňujú proces, nie nejaký vzdialený abstraktný konečný cieľ. Zatiaľ čo cieľ založený na výstupe by sa zameral na konečný výsledok (do konca roka schudnem 5 kilogramov, dostať sa s knihou na zoznam bestsellerov), cieľ založený na vstupe sa za zameriava na to, čo môžeme urobiť tu a teraz (každý deň ísť na 10 minútovú prechádzku, každé ráno napísať 100 slov románu).
Kontrolovateľné (controllable): Mali by sme sa sústrediť na ciele, ktoré máme pod kontrolou. Pravdepodobne nie je dosiahnuteľné, aby ste „strávili osem hodín denne písaním románu“, keďže k takému výsledku by muselo prispieť mnoho vonkajších faktorov. Omnoho realistickejšie je stanoviť si skutočne kontrolovateľný cieľ (napríklad vyhradiť si danú úlohu 20 minút denne).
Motivujúce (energising – presnejší preklad by bol zrejme „nabíjajúci energiou“, pozn.): Už sme hovorili o množstve princípov a stratégií, ako dosiahnuť, aby nás naše projekty, úlohy a domáce práce motivovali. Existuje spôsob, ako do stanovených cieľu začleniť hru, moc a ľudí?
Na dlhodobý ciel sa vám môže hodiť SMART cieľ, no tu a teraz je lepší NICE. Výsledkom budú ciele, ktoré vás nabijú energiou a zvýšia vám bezstarostnú produktivitu, no zároveň vám nezruinujú život, ak ich nesplníte.“
„Väčšina ľudí si myslí, že im chýba motivácia, no v skutočnosti im len chýba jasná predstava. Nie vždy vieme, kedy a kde niečo spraviť.“
James Clear, 📚 Atómové návyky (2018)