6) Budem pracovať na rozvoji mojej osobnosti!

Získať peniaze a udržať ich, sú dve odlišné zručnosti!

Nebudem míňať zbytočne, ale ani sa nebudem hanbiť odmeniť.
Na rozvoji svojej osobnosti začnem pracovať skôr, než získam peniaze.
Až v živote dostanem viac peňazí, neprídem o ne, ale využijem ich.

PREČO?
LEBO NECHCEM V ŽIVOTE STRÁCAŤ PENIAZE LEN PRETO, ŽE SOM NA NE NEBOL PRIPRAVENÝ.

Ako rozvinem svoju osobnosť?

Dva roky po vojne som navštívil Spojené štáty. Bol som tam dva mesiace a aby som mohol úspešne dokončiť svoju prácu tam, potreboval som zostať ešte mesiac. Tak prečo nezostaneš dlhšie? Pýtal sa ma môj americký priateľ. Nemôžem si to dovoliť, odpovedal som. Onemel úžasom. Čo je na tom divného?“ Pýtal som sa. Na tom nie je nič na obdivovanie, keď si nemôžem dovoliť zostať dlhšie.“ Ale obdivuhodné je, že to priznáš, vysvetľoval. V tejto krajine nikto neprizná, že by si niečo nemohol dovoliť.
George Mikes, 📚 Ako byť chudobným (1983)


Prečo mám budovať osobnosť skôr, než začnem zarábať a osamostatním sa?

Pretože neskôr už na to nemusím mať čas. Veľmi zrozumiteľne o tom píšu Thomas Kehl a Mona Linkeová v knihe 📚 Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať (2022):
Historik a autor Rutger Bregman sa raz v jednej TED prednáške podrobnejšie zaoberal súvislosťou medzi chudobou a šancami do budúcnosti. Myslí si, že chudobní ľudia robia hlúpe rozhodnutia. Nie však preto, že by boli menej inteligentní ako ostatné príjmové vrstvy. Vyplýva to z toho, že žijú v situácii, v ktorej by robil hlúpe rozhodnutia každý. Nemajú dostatok peňazí, času ani zdrojov na to, aby mysleli a konali strategicky. Ak má človek peňazí málo, je nútený robiť krátkodobé rozhodnutia: Kde vezmem tých 350 €, aby som dostal auto cez STK? Ako naložím s peniazmi, aby som dokázal na konci mesiaca zaplatiť nájom? Celá mentálna energia sa zameriava na zvládnutie nedostatku. Starosti s peniazmi nás blokujú.

Termín:
KRÁTKODOBÉ ROZHODOVANIE
Pri krátkodobom rozhodovaní človek rieši otázky: Vydržím s peniazmi na jedlo do konca mesiaca? Kde budem bývať od septembra? Kde zoženiem peniaze, aby mi neobmedzili mobilný telefón?

Termín:
STRATEGICKÉ ROZHODOVANIE
Pri strategickom rozhodovaní človek rieši otázky: Kto som? Kým chcem byť? Ako to môžem dosiahnuť? Čo potrebujem a koľko času to zaberie? Aké konkrétne kroky musím urobiť?


Osobnosť a peniaze sú prepojené nádoby

Samozrejme, že je mnoho dôvodov, prečo pracovať na svojej osobnosti. Peniaze však s osobnosťou úzko súvisia. Keď sa nám nedarí a máme peňazí málo, je stále iba na nás, ako sa zachováme. Niekto začne piť a hľadať cestu v krátkodobých únikoch do iného sveta, iný začne makať. Veriť, dúfať a makať. A ak sa mu podarí zlepšiť svoju situáciu a uspieť, vyjde z boja ako veľmi silná osobnosť.


Odolnosť voči podvodom

Jedným zo spôsobov, ako stratiť peniaze, je stať sa obeťou podvodníka. Človek so silnou osobnosťou často zbystrí pozornosť, keď je niečo príliš dobré, aby to bola pravda. Nenaletí online americkému lekárovi, vnukovi, ktorý práve teraz potrebuje peniaze a žiada ich predať sprostredkovateľovi, dáva si pozor na stránky žiadajúce zadať údaje k platobnej karte alebo bankovému účtu. Silná osobnosť chráni svoje peniaze lepšie.


Ako fungujú znásobené vedomosti?

Ak sa naučíte jednu novú vec, nestane sa z vás génius, ale záväzok k doživotného vzdelávaniu vám môže zmeniť život. Navyše, každá kniha, ktorú si prečítate, vlastne nielenže naučí niečo nové, ale vám aj otvorií dvere k inému uvažovaniu nad starými konceptmi. Ako vraví Warren Buffett: Tak fungujú vedomosti. Násobia sa ako vklad so zložením úročením.
James Clear, 📚 Atómové návyky (2018)


Čo by ti o osobnosti povedal Tomáš Baťa?

Tomáš Baťa (1876-1932) nebol filantrop. Bol to tvrdý, pragmatický podnikateľ, ktorý však veril, že aby mohol človek prvotriedne pracovať, potrebuje nielen prvotriedne pracovné podmienky, ale taktiež prvotriedny život (čím sa líšil napríklad od Henryho Forda, ktorý bol názoru, že stačia prvotriedne pracovné podmienky). Žiadal slobodných ľudí a uvedomoval si, že slobodný človek musí byť spokojný vo viacerých ohľadoch – starať sa o svoju fyzickú kondíciu a súčasne rozvíjať ducha aj myseľ. V budovaní osobnosti zamestnancov predbehol svoju dobu o mnoho dekád. V roku 2022 publikovala Gabriela Končitíková jeho myšlienky v knihe 📚 Inšpirácia Baťa:
Pokiaľ sa človek chce v živote rozvíjať a posúvať dopredu, je nutné, aby si vytvoril fungujúci systém, ktorého základným princípom je postarať sa o svoje fyzické telo.

Ak nemáte dostatok kvalitného spánku, nezaujímate sa o zdravú, vyváženú a pravidelnú stravu, ani o svoje zdravie a fyzickú kondíciu, ako chcete rozvíjať ducha a myseľ?

Človek je komplexná bytosť a nie je možné rozvíjať len jeho jednotlivé časti, musí sa rozvíjať celistvo a primerane rovnomerne: Telo – myseľ – duša.

Mohli by ste namietať, že je iná doba. Nie každý z vás má možnosť plánovať deň, ako sám uzná za vhodné. Ale tak to nie je. Doba nikdy nebola taká slobodná a naklonená tomu, aby ste sami riadili svoj čas.

Nebojte sa žiť a užívať si svet. Svet je tu pre vás, objavujte ho a zdieľajte s druhými ľuďmi všetky svoje zážitky. Budete sa z nich tak radovať dvakrát, prvýkrát, keď ich prežívate a druhýkrát, keď ich zdieľate. Budete pre druhých ľudí vo svojom okolí inšpiráciou v tom, že je možné hľadať a objavovať.

Naplánujte si, že raz za mesiac urobíte niečo napríklad z týchto aktivít: navštívite nové mesto, zájdete do kina na film, nájdete novú kaviareň, novú reštauráciu, ochutnáte nové jedlo a pod. Čokoľvek, len nech je to pre vás nový zážitok.


Vystavujete sa tomu, čoho sa bojíte. Prestaňte utekať. Jediné, čo delí každého človeka od úspechu, je strach a lenivosť.

Keď cítite, že sa bojíte niečo urobiť, urobte to. Buďte sami sebou, nech si ľudia myslia, čo chcú. Ak pochybujete o svojej schopnosti niečo vykonať, pustite sa do toho. Keď vám chýba sebadôvera, zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite a dajte sa do toho. Chopte sa príležitosti. Neosvedčíte sa zakaždým, ale je lepšie urobiť tucet chýb a niesť následky, než sa báť ísť dopredu. Bojujte s vlastnou slabosťou. Možno o nej okrem vás nikto nevie.


Príklad Singapuru

Singapur sa v čase svojho rozvoja usiloval prilákať množstvo vedcov a inovátorov z iných krajín. Angličtina ako jeden z úradných jazykov tomu veľmi pomáhala. Napriek tomu sa však mnohí s TOP vedcov odmietali v Singapure dlhodobo usadiť. Ukázalo sa, že hlavným problémom bol nedostatok kultúry. Vedci chceli tráviť voľný čas v rôznorodom prostredí, žiadali zaujímavé kultúrne podujatia. Singapur začal kultúru podporovať a ponúkať. Dnes je jedným z najdôležitejších obchodných centier sveta a 4. najväčším svetovým finančným centrom.
Historická skúsenosť Singapuru potvrdzuje tvrdenie Tomáša Baťu o rozvíjaní tela, mysle a duše.


Upozornenie na knihu:
Li Kuang-jao (1923-2015) bol dlhšie ako 30 rokov predsedom singapurskej vlády. Singapur doviedol z pozície zaostalej krajiny medzi svetové ekonomiky.
📚 Li Kuang-jao: Štátníkove názory na Čínu, USA a svet:
V Singapure sme sa sústredili na základné veci. Na podnietenie ekonomického rozvoja sme využili rodiny – v našich plánoch sme ako jednu z veličín dosadili ambície jednotlivca a jeho rodiny. Pokúsili sme sa napríklad zlepšiť situáciu mnohých detí vzdelávaním. Vláda dokáže vytvoriť priestor, v ktorom ľudia môžu šťastne žiť, uspieť a vyjadriť sa, ale za úspechom či neúspechom ekonomiky nakoniec aj tak stojí jedine to, ako ľudia naložia so svojimi životmi.

V znalosti ekonomike s rýchlo sa meniacou technológiou sa nikto nezaobíde bez celoživotného vzdelávania. Ľudia bez kvalitného vzdelania nebudú počítačovo gramotní, nenaučia sa nové zručnosti alebo nezískajú nové znalosti každých 5 alebo 10 rokov. Budú v továrňach zložito hľadať prácu, pretože prevádzkovanie tovární prestane byť v Singapure ekonomicky zmysluplné.

Keď sa dnes naše mladé talenty stavajú na vlastné nohy, nemôžu sa spoliehať na záchrannú sieť. Mnohí z nich zavrávorajú a spadnú tvrdo na zem, ale musia sa zase zobrať a skúsiť to znova. Ak chcete v dnešnom svete uspieť, nesmiete sa báť.


Prečo je občas dôležité nudiť sa?

Skvelé nápady prichádzajú až v momente, keď sa nudíte. Nikdy neprídu, keď ste v strese alebo zaneprázdnení, keď beháte z miesta na miesto alebo sa niekam ponáhľate.
Nájdite si čas. Odporúčam, aby ste si vyčlenili aspoň jeden deň v týždni, najlepšie dva, keď chcete mať čas len na premýšľanie.

Erik Jorgenson, 📚 Almanach Navala Ravikanta (2020)


Dobrodružstvo je možno prvou významnou zložkou šťastia

V jednom experimente z roku 2020, ktorý vykonali na Newyorskej univerzite a na Univerzity of Miami, sa vedci pokúsili kvantifikovať účinky dobrodružného prístupu k životu. Získali vyše 130 účastníkov, ktorí súhlasili, že môžu sledovať ich polohu pomocou GPS v mobile. Niekoľko nasledujúcich mesiacov im výskumníci posielali textové správy, v ktorých sa pýtali na emócie: ako šťastne, nadšene alebo uvoľnene sa cítia.
Výsledky boli ohromujúce. S prichádzajúcimi GPS súradnicami a odpoveďami na textové správy začalo byť jasné, že tí, čo zažívali viac dobrodružstiev – tí, ktorí sa vybrali na viacero náhodne zvolených miest, išli do práce novou cestou alebo skúsili novú kaviareň namiesto overenej – sa cítili šťastnejšie, nadšenejšie a uvoľnenejšie. Vedci dospeli k záveru, že dobrodružný život je kľúčom k odomykaniu pozitívnych emócií.
Ali Abdaal, 📚 Produktivita bez starostí (2023)


Skutočný život nie je ako život v škole

V skutočnom živote to nechodí tak, že sa nabifľujete odpovede, napíšete písomku a dostanete dobrú alebo zlú známku. Skutočný život je proces učenia, ktorý trvá celý život. Neexistujú žiadne správne odpovede.
Keď sa skutočne učíte, učíte sa životom. Neexistuje nejaký špeciálny učiteľ, od ktorého sa učíte. V skutočnom živote je vám učiteľom všetko. V skutočnom živote to nie je tak, že existuje jediná správna odpoveď. Správna odpoveď v určitej situácii môže byť zlá v odlišnej situácii. V skutočnom živote sa učíte zo všetkého, zo svojich víťazstiev, ale predovšetkým zo svojich prehier. V skutočnom živote je pochabé mať len jedného učiteľa, veriť len jednej filozofiu a žiť vo svete, kde ja mám pravdu, ale ty nie.

– V škole sa študenti učia, že robiť chyby znamená byť hlúpy.
V skutočnom živote vás chyby obohatia.

– V škole píšem študenti písomky sami. Žiadať o pomoc znamená podvádzať.
V skutočnom živote sú podnikanie a investovanie tímové športy. Bohatí ľudia majú tímy. Priemerný človek nemá tím. Priemerný človek má finančného poradcu, akciového brokera alebo realitného makléra, aby mu radili. A ich rady sú často len výberom konkrétneho obchodu, nie finančným vzdelávaním.

– Dobré známky svedčia o tom, že ste bystrí.
– V skutočnom živote po mne môj bankár nikdy nechcel vysvedčenie. Môjmu bankárovi nezáleží na tom, kam som chodil do školy, aké som mal študijné skóre. V skutočnom živote chce môj bankár vidieť moju účtovnú uzávierku.

Robert T. Kiyosaki, 📚 Fake (2019)


Nenechaj ostatných hovoriť do tvojich peňazí!

Ak sa nedokážeš odpútať od názorov iných a budeš utrácať peniaze len preto, že tamten má oné alebo toto, je to tvoja chyba. Nielen, že utratíš kopu peňazí zbytočne, nebudeš mať ani osobnosť. Budeš len kópiou niekoho iného. Alebo kópiou celej masy ľudí. Dobré rady k tomu píše Ken Honda v knihe 📚 Šťastné peniaze:
Nemusíte zarábať, šetriť a utrácať peniaze ako ostatní ľudia. Nemusíte sa cítiť trápne, že si nemôžete dovoliť to, čo oni. Môžete nosiť každý deň rovnaké tričko alebo sveter a cítiť sa úplne v pohode. Nepotrebujete si dokazovať svoju hodnotu tým, čo vlastníte. Viete, že ste dobrí! Sami rozhodujete o tom, koľko potrebujete zarobiť a ušetriť, a nemrháte svoju energiu kvôli niečomu, čo pre vás nie je dôležité. Pokiaľ ste spokojní s tým, ako žijete, je to znamenie, že ste sa vymanili z hry o peniaze. Šťastie môžete nájsť v jednoduchosti a minimalizmu. Pokiaľ chcete zarobiť veľa peňazí a vytvoriť veľký tok, choďte do toho. Len vy viete, čo je pre vás to pravé.
Vytvorte si teda svoje pravidlá a držte sa ich. Nedovoľte ostatným, aby za vás rozhodovali o tom, čo si obliecť, kde žiť, koľko peňazí musíte mať v banke, aby ste mohli odísť do dôchodku, kde tráviť dovolenku, kde pracovať alebo čo máte robiť. Keď budete o svojom živote rozhodovať sami, získate späť svoju slobodu bez ohľadu na to, koľko máte v banke, a to je skutočná podstata šťastných peňazí. Keď na to budete myslieť a žiť podľa toho, budete žiarivým príkladom toho, čo to znamená byť šťastný a bohatý.

.

Termín:
SCAM
Akýkoľvek podvod, ktorý vás má v konečnom dôsledku pripraviť o peniaze. Patria sem napríklad phishing, vishing, nigerijský princ, romance s falošnou identitou, vydieračské maily, falošné weby alebo QR kód, ktorý sa tvári, že je na charitu.
Viac.

Termín:
PHISHING
Novotvar phishing bol inšpirovaný anglickým slovom fishing, čo znamená chytanie rýb. Cieľom je získať citlivé údaje. Väčšinou ide o e-mail (alebo SMS), ktorý žiada zmenu hesla v internet bankingu alebo pri platobnej karte.
Viac.

Termín:
VISHING
Podvod, ktorý začína telefonickým oslovením. Budú sa vydávať za zamestnancov banky, môžu poznať vaše osobné údaje, budú žiadať vytvoriť nový účet a previesť tam peniaze. Novotvar vznikol spojením slov voice (hlas) a phishing.
Viac a ešte viac.

Spoveď človeka, ktorý padol dole:

Pozri online diskusiu:


Bez odvahy a experimentovania to nejde!

Keď budeme presvedčení, že je potrebné niečo urobiť, musíme sa pustiť do experimentu a vydať sa na neprebádané územie. Keď nebudeme mať priekopníckeho ducha, keď sa budeme báť riskovať, keď budeme postrádať energiu a priebojnosť, nemôžeme sa vydať na novú cestu, správnu cestu, ani objaviť čokoľvek nové. Kto si trúfa tvrdiť, že je na 100 percent presvedčený o svojom úspechu a že ani zbla neriskuje? Nikto si nemôže byť na začiatku na 100 percent istý, že sa vydáva správnym smerom. Ja to teda vyhlásiť nemôžem.
Každý rok si musia zodpovední ľudia sadnúť a pozrieť sa, čo sa urobilo, pokračovať v opatreniach, ktoré sa ukázali ako správne, rýchlo zmeniť opatrenia, ktoré boli zlé, a pustiť sa do riešenia nových problémov hneď, ako sa objavia.
Časť prejavu, ktorý predniesol architekt modernej čínskej ekonomickej reformy Teng Siao-pching (1904-1997) v januári 1992 počas svojej cesty na juh. Touto cestou (ktorú podnikol vo svojich 87 rokoch, ktorá bola jeho osobnou iniciatívou a navyše bola držaná v tajnosti) a prejavmi na nej prednesenými (ktoré boli publikované až viac ako mesiac po jeho návrate) zachránil Teng Siao-pching čínsku ekonomickú reformu.
Citát je prevzatý z knihy 📚 Veľká čínska kapitalistická revolúcia (2012), Ronald H. Coase, Ning Wang.


Neobviňujme zrkadlo

Peniaze nás sprevádzajú pri všetkom, čo robíme – pri dobrom aj zlom, počas celého života. Možno sa nám nepáči, čo vidíme v zrkadle, no nemôžeme z toho obviňovať zrkadlo.
Gavin Jackson, 📚 Všetko o peniazoch v jednej lekcii (2021)
.

ZRKADLO DO ZAHRANIČIA: HOLANDSKO 🇳🇱
Ľudia v Holandsku sú podľa môjho názoru viac orientovaní na tvorbu hodnôt, úspory, priamosť a efektivitu, než u nás. Sú šetrnejší. Napríklad len ťažko stretnete ženu ochotnú zaplatiť za služby kaderníka. V Česku a na Slovensku si ľudia viac potrpia na konzum, status osobnosti a zviditeľnenie aj za cenu financovania prostredníctvom pôžičky. Ľudia v Holandsku negenerujú zisk, aby mohli ukazovať majetok, ale aby mali kapitál, ktorý môžu použiť v prípade výhodnej situácie alebo naopak v prípade núdze.
V Holandsku je viac občiansky založená spoločnosť. Aj sebavedomie je podľa môjho názoru na vyššej úrovni.
Zároveň by som zviditeľnil, že ľudia v Holandsku sú viac konzervatívni, než by sme si mohli myslieť. Dostupnosť ľahkých drog, množstvo pracujúcich cudzincov, to všetko je akceptované iba s vidinou prínosu pre ekonomiku Holandska.
Mojmír Ján Kriška, pracuje v oblasti financií v Amsterdame a vo Viedni


Život sa odohráva na hranici medzi stabilitou a chaosom.
Ľudovít Ódor, poslanec Európskeho parlamentu, v minulosti predseda vlády SR a viceguvernér NBS

Aký ste človek? Ten, ktorý chce rásť a urobí pre to maximum. Ten, ktorý chce, ale bojí sa. Ten, ktorý nechce.
Tomáš Baťa, československý podnikateľ a vizionár (1876-1932)

Som taký chudobný, že si ani nedokážem dávať pozor.
(nájdené na francúzskom webe)