Webinár o poistení: René a dopravná nehoda

PZP: Ak ste pri dopravnej nehode spôsobili škodu a oznámili ju včas poisťovni (15 dní pri nehode na Slovensku, 30 dní v cudzine), nikdy nič neplaťte! Všetky faktúry odovzdajte poisťovni, ktorá platí priamo ➨ poškodenému.
Bezprostredne po nehode budete v strese. Aj ľudia, ktorí majú havarijné poistenie s asistenčnými službami, tú chvíľu zabudnú, že práve na takéto situácie asistenčné služby sú. Nemusia si spomenúť, kde majú kartičku – preto je lepšie mať čísla v mobile. Uložte si ich tam hneď, ako kartičku dostanete. Nezabúdajte, že poisťovne majú jedno číslo pri volaní zo Slovenska a druhé zo zahraničia. Uložte si obidve.

Aj o tomto bol webinár René a dopravná nehoda.

■ Hostia: Andrea Sýkorová, Peter Šimko. Moderoval: Jiří Ščobák. Webinár sa realizoval 4. 4. 2021 vo FB skupine Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch).

Úvod do deja:

René Mládenec je zodpovedný a úspešný 35 – ročný muž, má manželku 32 – ročnú lekárku Júliu a 2 deti v predškolskom veku, spolu tvoria šťastnú slovenskú rodinu. Jedného dňa zveria deti k starým rodičom na kurz rozmaznávania a vyberú sa na predĺžený víkend do Vysokých Tatier na svojom 2,5 – ročnom aute VW Passat. Sú pripútaní, majú airbagy a dobre poistené vozidlo, ktoré kúpili nové za 35 000 €. Okrem povinného zmluvného poistenie má vozidlo plné havarijné poistenie so spoluúčasťou 5%, min. 100 € z každej škody a pripoistenie GAP, ktoré kryje aj spoluúčasť v havarijnom poistení. Poistka obsahuje aj kvalitné asistenčné služby. V neprehľadnej zákrute vychádzajú z bočnej cesty na hlavnú, po ktorej sa spoza zorného uhla Reného rúti rýchlosťou 160 km/h Škoda Superb. Zrážke sa už nedá zabrániť. Vodič Superbu Kajetán Kaskadér nie je pripútaný a má vypnutý airbag, auto urobí niekoľko kotrmelcov a po 50 metroch skončí v poli. Kajetánovo telo vyletí z auta skrze čelné sklo. Neprežije. René a Júlia obídu relatívne dobre. Sila a kvalita bezpečnostných pásov a airbagov spôsobia len malé odreniny na tvári a veľké krvné podliatiny od pásov v oblasti brucha. Okoloidúci svedkovia volajú záchranku a políciu. Obidve autá sú na prvý pohľad úplne zničené. Takmer súčasne s políciou sa objaví odťahové vozidlo a chce vraky odpratať. Ide o “lovca nehôd”. René a Júlia sú v šoku, záchranka ich berie na vyšetrenie do nemocnice, lekári kontrolujú, či nemajú nejaké vnútorné zranenia alebo krvácanie. Ešte predtým stihne René zavolať asistenčnú službu svojej havarijnej poisťovne a informuje ju o vzniknutej havárii. Policajti vo svojom uznesení prisúdia 100% – nú vinu za spôsobenie dopravnej nehody Renému, ktorý nedal prednosť v jazde vozidlu idúcemu po hlavnej ceste. Ani po znaleckom dokazovaní nezohľadnia vysoké prekročenie rýchlosti poškodeného Kajetána. René je teda plne zodpovedný a stíhaný ako škodca dopravnej nehody.

Obsah webinára:

03:51 – Zažili ste s klientmi takýto prípad?
05:50 – Čo všetko bude poisťovňa platiť?
07:50 – Kto je “lovec nehôd” a čo s ním? Ako pomôžu asistenčné služby?
15:00 – Treba si uvedomiť: PZP má veľmi široké krytie. Zásada: Ak oznámite škodu včas (do 15 dní) a máte poistenie, nič neplaťte! Všetky faktúry odovzdajte poisťovni! Poisťovňa platí priamo poškodenému.
26:24 – Čo znamená mať “dobre poistené” vozidlo?
33:15 – Ako poisťovňa vypočíta poistné plnenie?
42:11 – Oplatí sa havarijne poistiť aj staršie auto?
46:53 – Výluky z havarijného poistenia.
50:27 – Aká je územná platnosť PZP, Kasko, Gap? Kancelária zelenej karty.
52:50 – Cestovná poistná mapa: Správny postup od A do Z.