Riziká – nehnuteľnosti, akcie, peniaze

Často inzerované “rýchle peniaze” majú aj odvrátenú stranu mince. V posledných rokoch sú na Slovensku dostupné investičné aplikácie, ktoré boli v minulosti iba pre profesionálov. O rizikách sa hovorí málo. Približne 3/4 začiatočníkov však peniaze stratia. Vložiť takúto aplikáciu do rúk začiatočníka je rovnaké, ako keby chalan s čerstvým vodičákom dostal do ruky kamión s návesom. Začínajúci “investor” pracuje s produktmi, ktoré nepozná, s mechanizmami, ktoré mu nikto nevysvetlil. Nevie zaobchádzať s rizikami, nevie, kedy zastaviť. Pákou môže spôsobiť katastrofu.
V súčasnej dobe je navyše viac “investorov” a “voľných” peňazí, než dobrých investícií. Preto by začiatočníci tieto investičné nástroje mali používať iba pod dohľadom niekoho skúsenejšieho. Podobne, ako s tým kamiónom. Aj ten má páku.

Aj o tomto bol webinár Riziká – nehnuteľnosti, akcie, peniaze. Odporúčajte všetkým začiatočníkom, ktorí potrebujú finančnú gramotnosť v kocke.

■ Hostia: Norbert Nepela, Tomáš Pieružek, Roman Závodský. Moderoval: Jiří Ščobák. Webinár sa realizoval 23. 5. 2021 vo FB skupine Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch).

Obsah webinára:

01:07 – Stručne: Aké sú vo financiách TOP riziká?
04:02 – Investičné riziko – o riziku v investovaní sa veľmi málo hovorí.
06:15 – Naozaj musí akcie stúpať potom, keď sú dole? Čo je analytické riziko? Trh dokáže byť iracionálny o mnoho dlhšie, ako ty dokážeš byť likvidný.
10:30 – Ani S&P 500 nemá stále identické zloženie fondov. Čo je Stop Picking?
14:00 – Časovanie trhu. Je potrebné vedieť, v ktorej z troch fáz sa nachádzame – podľa toho sa nastavuje portfólio. Makropohľad. Odporúčania pre dnešnú dobu: Investovať, ale byť veľmi, veľmi opatrný, do čoho (defenzívna stratégia). Diskusia medzi hosťami. Jediným rozhodcom je čas.
30:05 – Ako identifikovať menej rizikovú alokáciu? Je stále platné, že ak mám kopu peňazí, je lepšie ich investovať naraz, než ju rozložiť na určité obdobie?
35:55 – Ako merať riziko?
40:25 – Niekoľko slov k nehnuteľnostiam. Ľudia neinvestujú a keď investovať idú, vyberú si zle. Nechajú sa ovplyvniť marketingom.
44:10 – Riziká nových technológií. Bežným ľuďom, investičným začiatočníkom, sa dnes vkladajú vkladajú do rúk komplikované nástroje profesionálov. Začiatočníci nemaju Risk Management. Aj veľmi zlé investície dnes “dokážu získať” investorov. Vyššie riziko neznamená automaticky vyšší výnos. Vyššie riziko znamená len možnosť vyššieho výnosu.
49:32 – Čo negatívne zvýrazňuje páka?
51:14 – “Naladenie” na novú vlnu. Používajme sedliacky rozum.
53:15 – Človek si musí povedať, čo svojím portfĺiom chce. Ako na tom je, čo potrebuje. Bez vedomia tohoto sa nedá riadiť riziko portfólia.
54:15 – Dva extrémy: 1. Ľudia nedokážu pracovať s financiami, aby mohli splniť svoje sny. 2. Ľudia nainvestují až príliš veľa, nestihnú to minúť a neprežijú život tak, ako by chceli. Peniaze majú byť vždy až na druhom mieste. Na prvom je život.