Vízia z roku 2015: Digitalizácia zabíja bankové pobočky

Do roku 2020 bude 95 % všetkých interakcií medzi klientom a bankou prebiehať digitálne a banky v Európe zrušia 40 % svojich pobočiek. Zmena je iniciovaná samotnými zákazníkmi, ktorí ju vyžadujú už teraz, hovorí správa medzinárodnej konzultačnej spoločnosti Bain & Company.

Doba, kedy sme chodili na pobočku, aby sme mohli zadať trvalý príkaz alebo urobiť úhradu, je dnes dávno za nami. Pobočky nahradil internet banking a internet banking postupne vytláča banka v mobile.

Možno sa niektorým môže zdať, že je to príliš neosobné, ale to, aby klient dostal účet zadarmo alebo najnižší možný úrok na pôžičke, by nemalo byť vecou osobných vzťahov, ale rovnakých a dostupných podmienok pre všetkých.

“Banka v mobile je praktická vec, na ktorú si ľahko zvyknete.”


Investície do inovácií a zmeny priorít sú však najmä pre veľké tradičné banky veľmi drahé a procesne zložité, no zároveň existenčne nevyhnutné, čo si samy uvedomujú. Na svete dnes funguje asi 3 000 bankových start – upov, ktoré nielenže tieto inovatívne prístupy zvládajú lepšie, ale sú na nich už založené. Už súčasný vývoj smeruje k dominancii bezkontaktných platieb a mobilného bankovníctva, taktiež sa znižuje aj objem platieb v hotovosti.

To, že je mobile banking jasná voľba budúcnosti, dokazuje aj správanie bánk, pôsobiacich na slovenskom trhu. Mnohé z nich tento rok investovali do zlepšenia funkcionalít, či rozšírenia platforiem týkajúcich sa operačných systémov. Prirodzene, najväčšiu snahu presunúť plnohodnotnú pobočku do mobilu majú online banky.

Preto sa snažia vyjsť v ústrety svojim klientom a prispôsobujú mobilné aplikácie rôznym systémom – od iOS, Android, Windows Phone a dokonca aj pre tablet. Výhodou banky v mobile je, že máte prístup k svojim peniazom, kedykoľvek a kdekoľvek. Aplikácie ponúkajú štandardné funkcie, ale aj prehľadné grafy o vašich výdavkoch alebo GPS lokátor na vyhľadávanie bankomatov.

Súčasný vývoj a záujem o online banku dokonca predpokladá, že banky budú klientom ponúkať také aplikácie, ktoré budú nielen monitorovať ich plánované i neplánované výdaje, ale taktiež budú ľuďom radiť ako využiť a investovať peniaze na základe ich návykov.

Nemusíte byť iba fanúšikom technológií, banka v mobile je skrátka praktická vec, na ktorú si ľahko zvyknete. A dôkazom toho, že sa tak deje, sú ročne státisíce stiahnutí mobilných aplikácií a stovky miliónov eur, ktoré cez túto platformu denne pretečú.

Tento článok sme v roku 2015 zverejnili na webe Zlatej mince. Hoci si bolo len veľmi ťažké predstaviť udalosti, ktoré v roku 2020 nastanú, je zaujímavé, nakoľko mali Bain & Company pravdu.

Súvisiaci článok:
Banky zatvárajú pobočky. Je ich najmenej od roku 2003