Chcete konkurenčnú výhodu? Čítajte knihy! Obsahujú inšpirácie, ktoré nie sú online.
💡
Uvedené tituly som prečítal od začiatku decembra 2023 ako prípravu na projekt 20 finančných cieľov.
■ Peniaze – ako s nimi narábať správne a zvýšiť svoj príjem, Philipp J. Müller (2020)
■ Stravitelná ekonomie – hladový ekonom vysvětluje svět, Ha-Joon Chang (2022)
■ Inspirace Baťa: Jak být silnější a šťastnější podle životních zásad Tomáše Bati, Gabriela Končitíková (2022)
■ Psychológia peňazí – nadčasové lekcie o bohatstve, chamtivosti a šťastí, Morgan Housel (2020)
■ Aké drahé je zadarmo: Skryté sily, ktoré ovplyvňujú naše rozhodnutia, Dan Ariely (2009)
■ Jak být chudým, George Mikes (1983)
■ Atómové návyky – jednoduchý a overený spôsob, ako si vybudovať dobré návyky a zbaviť sa zlých, James Clear (2018)
■ Velké myšlienky EKONÓMIA, kolektív autorov, Veľká Británia (2012)
■ Psychológia peňazí – akých omylov sa dopúšťame pri uvažovaní o peniazoch a ako utrácať rozumnejšie, Dan Ariely, Jeff Kreisler (2017)
■ Najbohatší muž v Babylone, George S. Clarson (1926)
■ 44 lekcí, jak zhodnotit peníze, rozumně investovat a budovat finanční nezávislost, Niklas Göke (2021)
■ Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať, Thomas Kehl a Mona Linkeová (2022)
■ Myslenie rýchle a pomalé, Daniel Kahneman (2011)
■ Kam miznú vaše peniaze? Martina Valachová (2020)
■ Zlé peniaze – sprievodca krízou, Juraj Karpiš (2015)
■ Velká čínská kapitalistická revoluce, Ronald H. Coase, Ning Wang (2012)
■ Šlabikár finančnej gramotnosti, Ján Zbojek (2011)
■ Vedľajší príjem – od nápadu k peniazom za 27 dní, Chris Guillebeau (2017)
■ Míňať menej, získať viac: Bohatší život vďaka ušetreným peniazom, Liesl Clark, Rebecca Rockefeller (2020)
■ Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti, Veronika Kalátová (2021)
■ Rýchlokurz geniality – 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet, Ľudovít Ódor (2022)
■ Desatero boháče: Jak peníze vydělat, řídit, spravovat a rozmnožovat, Marcela Hrubošová (2018)
■ Paradox prosperity, Clayton M. Christensen, Efosa Ojomo, Karen Dillon (2019)
■ Fyzika budoucnosti: Jak bude věda do roku 2100 utvářet lidský osud a náš každodenní život, Michio Kaku (2011)
■ Šťastné peníze: Japonské umění, jak se smířit se svými penězi, Ken Honda (2019)
■ Odhalená ekonomie, Charles Wheelan (2010)
■ Duše peněz, Lynne Twistová (2003)
■ Ďáblův slovník ekonomie a financí, Pavel Kohout (2014)
■ Nudge (Šťouch) – jak postrčit lidi k lepšímu rozhodování o zdraví, majetku a štěstí, Richard H. Thaler, Cass R. Sunstein (2008) NOVÁ RECENZIA 13. 2. 2024
■ Adaptujte se – Proč úspěchu vždy předcházejí nezdary, Tim Harford (2011) NOVÁ RECENZIA 13. 2. 2024
■ Almanach Natala Ravikanta – Ako zbohatnúť a byť šťastný, Erik Jorgenson (2020) NOVÁ RECENZIA 13. 2. 2024
■ SuperFreakonomics, Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner (2009) NOVÁ RECENZIA 22. 2. 2024
■ Li Kuang-Jao – Státníkovy názory na Čínu, USA a svět, Graham Allison, Robert D. Blackwill, Ali Wyne (2019) NOVÁ RECENZIA 24. 2. 2024
■ Průvodce pro pasivní investování, Jakub Dvořák (2022) NOVÁ RECENZIA 19. 3. 2024
■ Sapiens – stručná história ľudstva, Yuval Noah Harari (2011) NOVÁ RECENZIA 19. 3. 2024
■ Koľko kam? Jednoduché pravidlá, ako plánovať svoju finančnú budúcnosť, Marek Prokopec (2023) NOVÁ RECENZIA 11. 7. 2024
Peniaze – ako s nimi narábať správne a zvýšiť svoj príjem
Philipp J. Müller (2020)
Táto kniha, ktorú môžete aktuálne nájsť vo väčšine slovenských kníhkupectiev, je veľmi dobrým vstupom do finančnej gramotnosti. Autor hovorí, že neučiť sa o peniazoch je prejavom chudoby, že finančné vzdelávanie patrí do škôl, že peniaze nie sú dobré ani zlé (sú neutrálne a také, aké si ich vytvoríme). Phillip J. Müller vedie semináre finančnej gramotnosti pre dospelých a hoci je bohatý, nebojí sa žiť skromne, čo veľmi oceňujem. Iba pred siedmimi rokmi kúpil vlastný dom, dovtedy žil s rodinou v podnájme. S manželkou majú iba jedno auto, pretože mu nepripadá správne vlastniť viac áut, ak ich bezvýhradne nepotrebuje (ak cestujú oddelene, vezme si jeden auto a druhý bicykel). Hovorí, že sa stal zámožným, pretože má prehľad o svojich financiách a pretože nie je chamtivý.
U mena autora uvádzam dátum vydania originálu.
Knihy v slovenčine majú slovenské názvy, knihy v češtine české názvy.
Stravitelná ekonomie – hladový ekonom vysvětluje svět
Ha-Joon Chang (2022)
Pri výbere kníh som sa snažil geograficky diverzifikovať – ľudia z rôznych krajín majú rôzne pohľady. Ha-Joon Chang je z Južnej Kórey, ekonómiu študoval vo Veľkej Británii. Túto svoju knihu formuluje veľmi vydarene ako kombináciu rozprávania o jedle a ekonómii. V jedle nachádza paralely tak zručne, že som si opakovane nebol schopný uvedomiť, kedy a ako sme sa od jedla dostali k ekonómii. Zdôrazňuje, že ekonómia nie je exaktná veda a neposkytuje dokonalé odpovede. Že v ekonómii veľmi závisí, čo z etického alebo mravného hľadiska považujú za najdôležitejšie obyvatelia tej-ktorej krajiny. Že ekonómia mení to, kým sme. Je presvedčený, že je úplne nevyhnutné, aby sme všetci porozumeli minimálne niektorým ekonomickým princípom. Pýta sa, či budeme vyčkávať v tichom zúfalstve a iba sa prizerať, ako svet okolo nás melú a hnetú ekonomické teórie, ktorým nerozumieme. Jeho kniha je výborná pre všetkých, ktorí o ekonómii doteraz nič nečítali. Odporúčam!
Tiež sa dozviete, aký zásadný význam malo povstanie otrokov na Haiti pre budúcnosť USA, či bol voľný trh vždy štandardom a prečo zaviedol úrazové poistenie, verejné zdravotné poistenie a verený dôchodok práve Otto von Bismarck.
Inspirace Baťa: Jak být silnější a šťastnější podle životních zásad Tomáše Bati
Gabriela Končitíková (2022)
Na konci roka 2021 som so špecialistkou na život a dielo Tomáša Baťu, Gabrielou Končitíkovou viedol rozhovor na tému, aké pracovné podmienky by nám dnes ponúkol Tomáš Baťa, čo by očakával a čo by netoleroval. O rok neskôr vydala túto knihu. Nie je ani tak o peniazoch, ako o životných zásadách, ktoré však so svetom peňazí úzko súvisia. Citujem:
„Mnohdy jste byli vychováváni v duchu, že máte být skromní a spokojit se v životě s málem. Takové myšlenky jsou baťovské filozofii cizí. ■ Jeden z hlavních odkazů Tomáše Bati československému člověku byl, aby si přestal před světem připadat malý a přestal se krčit. ■ Pokud se spokojíte s průměrností a jen s tím, co je vám nabízeno, nikdy v sobě neprobudíte tu pravou touhu po dosažení vysokých cílů.“
Psychológia peňazí – nadčasové lekcie o bohatstve, chamtivosti a šťastí
Morgan Housel (2020)
Táto kniha mi dala asi najviac podnetov na tému finančnej gramotnosti. Patrí medzi najlepšie knihy, ktoré boli na túto tému napísané. Na druhú stranu nie je pre úplného laika. Morgan Housel rozpráva, ako ľudia premýšľajú o peniazoch a ekonomike. Príklad:
„V roku 2017 som bol pozvaný na večeru v New Yorku. Bol tam aj Daniel Kahneman, ktorého sa opýtali, ako by mali investori reagovať, keď sú naše predpovede nesprávne. Odpovedal: “Vždy, keď nás niečo zaskočí alebo keď uznáme, že sme spravili chybu, povieme: “Och, už nikdy nespravím tú istú chybu.” Ak sa ale pomýlite, lebo ste niečo nepredvídali, mali by ste si z toho zobrať ponaučenie, že svet je len ťažko predvídateľný. To je tá správna lekcia, ktorú sa máte naučiť, keď vás niečo prekvapí – že svet je jednoducho prekvapujúci.”
Tá správna reakcia, ktorú sa môžete naučiť na základe prekvapení, je, že svet je prekvapujúci. Nie to, že by sme mali použiť prekvapenia z minulosti ako návod na naše hranice v budúcnosti. Prekvapivé udalosti z minulosti by sme mali využiť tak, že pripustíme, že vlastne nemáme ani potuchy, čo ďalšie sa môže stať. Tie najdôležitejšie ekonomické udalosti budúcnosti – tie, ktoré budú najviac hýbať jazýčkom na váhach – sú práve tie, o ktorých nám história povie len veľmi málo alebo vôbec nič. Budú to neobvyklé udalosti. Ich neobvyklá povaha znamená, že ne nebudeme pripravení, preto budú také vplyvné. Toto platí pre obe verzie: pre hrôzostrašné udalosti, ako recesie a vojny, ale tiež skvelé udalosti, ako sú inovácie a nové vynálezy.“
Aké drahé je zadarmo: Skryté sily, ktoré ovplyvňujú naše rozhodnutia
Dan Ariely (2009)
Autor pochádza z Izraela a je profesorom psychológie a behaviorálnej ekonómie na univerzite v USA. V slovenských kníhkupectvách nájdete viac jeho kníh, táto je však najstaršia, najslávnejšia a preto som s ňou začal. Nadchla ma. Dan Ariely realizoval a sledoval mnoho psychologických experimentov – ako je možné u ľudí ukotviť hodnoty tým, že im jednoducho ukážeme náhodné číslo – ako sa stať súčasťou davu – ako dosiahnuť, aby ľudia preferovali menej kvalitné veci zadarmo pred lacnými kvalitnejšími produktmi – ako by mohol v praxi fungovať obmedzovač útrat kreditnou kartou – prečo môžeme pociťovať vlastníctvo ešte skôr, než niečo vlastníme (a ako sa to dá marketingovo zneužiť). Najviac ma zaujali experimenty dokazujúce, že ľudia vykonajú štandardne prácu, keď im štandardne zaplatíte, menej kvalitne prácu, keď im zaplatíte menej, ale prekvapivo lepšie ako štandardne, ak ich požiadate, aby niečo urobili zadarmo. Je totiž rozdiel, či sa dotyčný riadi trhovými alebo spoločenskými normami. Uvedomil som si, koľko práce robíme na sociálnych sieťach v režime spoločenských noriem 🤗.
Jak být chudým
George Mikes (1983)
„Chudí neuměli být bohatými, byli v tom začátečníky. A opět byli podvedeni.“
Útla knižočka, v ktorej George Mikes humorne rozpráva, čo robiť, aby sme sa nestali zámožnými. Nemôžem si pomôcť, prvých pribižne 80 strán mi jeho humor nesadol – pripadlo mi, že to nie je ani tak humor, ako autorova zvláštna povaha. Potom sa to však zmenilo a našiel som viac pasáží, ktoré sa budem snažiť zapamätať si. Napríklad:
„Můj nevlastní otec byl velmi vytížený budapešťský lékař a vedl velmi dobře zavedenou ordinaci. Byl to pečlivý a láskyplný člověk a mnoho pacientů by přísahalo na to, že je zázračným léčitelem. Jednou jsem se optal, jestli jím opravdu je. „To je nesmysl,“ odvětil, „dělám co mohu a s těmi nejčistším úmysly a ať už se nemocný léčí, nebo ne, mohu se stát jen dvě věci. Buď zemře, nebo se mu udělá lépe. Mezi těmi, co nezemřou, je velké procento těch, kteří přebíhají od jednoho lékaře k druhému. S deseti lékaři nejsou spokojeni a teprve ten jedenáctý je vyléčí. Vyléčili by se i bez doktorů, ale o tom oni nevědí. Když já budu oním jedenáctým doktorem, u koho jsi jim uleví, označí mě za zázračného léčitele. Budu-li pátým nebo osmým, označí mě za neschopného troubu jako ty předešlé.“
A s ekonomikou je to stejné. Přijde den, kdy se začne vyvíjet správným směrem díky – nebo navzdory – finančním teoriím. Ekonomika je pacient, který si nemůže dovolit zemřít, a proto přežije. A když přežije, začne se zdokonalovat. Ať bude v tento stěžejní moment u moci jakákoliv vláda, bude si nárokovat veškeré zásluhy bez ohledu na to, jak moc neschopná možná bude. A tohoto uznání se jí pochopitelně dostane.“
Zdôrazňujem – toto napísal George Mikes pred 40 rokmi!
Atómové návyky – jednoduchý a overený spôsob, ako si vybudovať dobré návyky a zbaviť sa zlých
James Clear (2018)
Keď som pred Vianocami prvýkrát brainstormoval 20 finančných cieľov vo facebookovej skupine Fórum Zlatá minca, zmienil v debate jeden človek túto knihu (odnaučil sa vďaka nej fajčiť). Hneď na druhý deň som utekal ju kúpiť a do rána ju prečítal. Popisuje, ako sa zbaviť zlých návykov a získať dobré nové:
Replikácia drobných chybičiek sa nabalí do toxických výsledkov. ■ Tie najvýraznejšie výsledky prichádzajú až neskôr. ■ Sústreďte sa na systém. ■ Návyky sú zloženým úrokom osobného rozvoja. ■ Návyky neobmedzujú slobodu. Vytvárajú ju. ■ Ak neviete, kedy s návykom začať, vyskúšajte prvý deň v týždni, mesiaci či roku. V tieto dni sa ľudia zvyčajne skôr odhodlajú konať, pretože majú väčšiu nádej. ■ Ak sa vám zdá, že sa vám nedarí nič dokončiť, odložte telefón na niekoľko hodín do vedľajšej izby.
Velké myšlienky EKONÓMIA
Kolektív autorov, Veľká Británia (2012)
Táto rozsiahla história ekonómie bola preložená do slovenčiny iba minulý rok. Ide vlastne o učebnicu určenú širšiemu publiku. Chodil som okolo nej pomerne dlho a nebol si istý, či má zmysel čítať staré ekonomické teórie (nikdy som neštudoval ekonómiu). Nakoniec som rád. S menami ľudí z tejto knihy som sa stretával aj v ďalších knihách a sú mi známejší (keď som sa v ďalších knihách stretol s nejakou osobnosťou, nalistoval som si spätne, čo o nej hovorí táto učebnica). Tiež som pochopil, že ekonómovia sa mýlili už v minulosti (teda je normálne, ak sa mýlia aj dnes) a že ekonómia ako veda umožnila vybudovať prosperitu sveta, ako ju poznáme.
Ak mám spomenúť jedno meno, potom Adam Smith (1723-1790). Bol Škót, opísal trh, v ktorom konkurencia a tržné ceny vytvoria rovnováhu. Mal názor, že trhy vyriešia svoje problémy samy, ako prvý použil výraz neviditeľná ruka trhu. Nemal samozrejme pravdu vo všetkom, mnoho z toho, čo vyslovil, je však citované dodnes – na rozdiel od mnohých ďalších ekonómov, ktorí prišli po ňom (v Číne je napríklad širokou verejnosťou čítaná jeho kniha Teória morálnych pohnútok – držal som ju v ruke, uvažoval nad kúpou, je ale písaná príliš ťažkým jazykom).
Psychológia peňazí – akých omylov sa dopúšťame pri uvažovaní o peniazoch a ako utrácať rozumnejšie
Dan Ariely, Jeff Kreisler (2017)
Nech vás nemýli – táto kniha je iná, než Psychológia peňazí, ktorú spomínam ako tretiu v poradí. Je nadväzujúcou knihou na Ako drahé je zadarmo. Kniha, ktorá opäť vychádza z ekonomických experimentov a pozorovaní:
Je dokázané, že keď sa ľudia v mysli zaoberajú finančnými problémami, celkovo si pri riešení problémov počínajú horšie. ■ Umenie odosobniť ľudí od svojich peňazí dotiahli kasína do dokonalosti. ■ Možnosť zameniť peniaze za množstvo rôznych vecí či už v súčasnosti alebo budúcnosti je nielen veľkú výhodou, ale aj nevýhodou peňazí. ■ Znížené ceny silne pôsobia na našu psychiku. Predovšetkým tak, že nezvažujeme ostatné možnosti. Ak si máme neskôr spomenúť na detaily ponuky, zväčša si o danom produkte veľa nepamätáme. ■ Šetrenie na jednom mentálnom účte by nemalo viesť k utrácaniu z iného. ■ Ak niečo necítime, nemôže nás to bolieť. Máme radi všetko, čo je jednoduché a bezbolestné. Vždy si radšej vyberieme ľahkú a bezbolestnú cestu ako múdre a hĺbavé rozhodnutia. ■ Vraví sa, že prvý dojem môžeme urobiť iba raz. Možno to neplatí len na vzťahy, ale aj na finančné rozhodnutia. ■ Úspešní reklamní textári sú istým spôsobom kúzelníci: vedia v nás vyvolať pocit, že propagované produkty vlastníme. ■ My si kontrolujeme portfólio iba raz ročne. ■ Výsledky štúdie ukázali, že ľudia brali budúcnosť vážnejšie, keď bola vyjadrená konkrétnym dátumom. Je ľahšie sporiť si na dôchodok, ktorý sa začne 18. októbra 2037, ako na dôchodok o dvadsať rokov.
Ak by som mal kritizovať, tak, že autori občas opakujú, čo bolo povedané v predchádzajúcej knihe.
Najbohatší muž v Babylone
George S. Clarson (1926)
„Naše činy nemôžu byť múdrejšie ako naše myšlienky.“
„Dnes, keď mesiac vstupuje do splnu, ja, Dabasir, ktorý som sa len nedávno vrátil z otroctva v Sýrii s pevným odhodlaním splatiť svoje početné dlhy a stať sa majetným človekom, vyrývam do tejto hliny trvalý záznam o svojich záležitostiach, aby mi pomáhal a viedol ma pri napĺňaní mojich najvyšších túžob.“
Fascinujúca kniha, napísaná pred takmer 100 rokmi, popisuje na príbehoch zo starého Babylonu moderný prístup k peniazom. Pre mňa ešte viac fascinujúci je príbeh Dabasira, obchodníka s ťavami. Za jeho príbehom je list od profesora katedry archeológie vedúcemu vykopávok v Mezopotámii. Onen profesor preložil päť hlinených tabuliek, na ktorých dotyčný Dabasir popisoval, ako sa za dva roky zbavil dlhov – obišiel všetkých svojich veriteľov s plánom odkladať mesačne 20 percent zo zárobku a pomaly splácať dlh. 10 percent odkladal na sporenie, zo 70 percent s manželkou žili (viz doslovný preklad). Dotyčný profesor a jeho žena mali sami značné dlhy, rozhodli sa aplikovať jeho návod a fungovalo to! „On to vedel. Sám tým prešiel. Chcel, aby sa z jeho trpkých skúseností poučili aj iní. Teraz už chápete, prečo by sme radi poďakovali tomuto starému chlapovi, ktorého plán nás zachránil z pekla na zemi.“
44 lekcí, jak zhodnotit peníze, rozumně investovat a budovat finanční nezávislost
Niklas Göke (2021)
„Vyhraďte si určitý počet dní, kdy se spokojíte s tou nejskrovnější a nejlevnější stravou, s hrubým a obyčejným oblečením a přitom se budete ptát: Je tohle ten stav, kterého jsem se obával?“
Sympatická kniha pre širokú verejnosť, prakticky rozčlenená do kapitol, ktoré majú najčastejšie iba 3 strany. Kapitoly, ktoré ma pre účely projektu najviac zaujali: Neopovrhujte bohatými ľuďmi. Opakujete príjmové stratégie svojich rodičov? Za svoje finančné problémy ste zodpovední iba vy. Nedovoľte, aby strach a chamtivosť rozhodovali o vašich peniazoch. Žite pod svoje pomery. Obchodovanie je zamestnanie, investovanie je postoj.
„Všichni máme jen omezený přísun peněz. Nenechte je rozkutálet z kopce, jako když se dešťová voda valí do nejbližšího příkopu. Život vycucá peníze jako houba, když mu to dovolíte.“
Jediná kniha o financiách, ktorú by ste si mali prečítať
Thomas Kehl a Mona Linkeová (2022)
V porovnaní s predchádzajúcou literatúrou je táto kniha viac o investovaní. Citujem:
„Krach burzy nie je nič, čoho by ste sa ako investori mali obávať …
Predpokladajme, že investujete každý mesiac 300 € do sporiaceho ETF plánu. Kurz ETF je už pár týždňov relatívne stabilný, 150 €, za svojich 300 € dostanete teda každý mesiac dva podiely. Predpokladajme, že kurz sa prepadne a podiel ETF stojí na burze už len 100 €. Ak necháte váš sporiaci plán bežať ďalej bez zmeny, váš maklér teraz automaticky kúpi namiesto dvoch tri podiely z vašich 300 €. Ak stúpne kurz ETF o niekoľko mesiacov neskôr opäť na 150 €, majú vaše podiely spolu hodnotu 450 €. Tento druh akciovej ponuky je dôvodom na to, aby ste ako dlhodobo orientovaný investor nasledujúci krach túžobne očakávali, nie sa ho obávali. Čím bude pokles prudší, tým lepšie. S veľkou pravdepodobnosťou teda bude váš konečný majetok väčší, keď zažijete krach, ako keď zostane počas celej sporiacej fázy „nepoškodený“.“
Myslenie rýchle a pomalé
Daniel Kahneman (2011)
„Prečo si kupujúci aj predávajúci myslia, že aktuálna cena nie je správna? Na základe čoho veria, či vedia lepšie, aká by mala byť, než samotný trh? U väčšiny z nich je táto viera Ilúzia.“
Viete, čo je v psychológii heuristika? Kaskáda dostupnosti? Alebo ilúzia familiárnosti? Že nie? Ani ja som nevedel. Ak som u Dana Arieliho spomínal psychologické experimenty, tak tu ich je ešte viac. Daniel Kahneman (tiež izraelský autor) navyše dostal Nobelovu cenu za ekonómiu. Rozoberá, aký je rozdiel medzi pomalým a rýchlym myslením a aké chyby robí ľudská intuícia. Dopredu upozorňujem, že prečítať túto knihu zaberie čas (lebo sa musí zapnúť naše pomalé myslenie). Nedokázal som napríklad čítať, ak boli v okolí rušivé vplyvy. Citujem:
„Ľudia s aktivovanou myšlienku na peniaze sa stali nezávislejšími, než by boli bez tohto asociačného spúšťača. V úsilí vyriešiť veľmi náročný problém vytrvali takmer dvakrát tak dlho, kým požiadali experimentátora o pomoc, čo je jasný prejav zvýšenej sebadôvery. Ľudia ovplyvnení myšlienku na peniaze sú tiež sebeckejší: boli oveľa menej ochotní tráviť čas pomocou inému študentovi, ktorý predstieral, že je s experimentálnej úlohy zmätený. Keď experimentátor nešikovne zhodil na zem balík ceruziek, účastníci, ktorí mali (nevedome) na mysli peniaze, ich zbierali menej ochotne…
Všeobecnou tému týchto zistení je, že myšlienka peňazí podnecuje individualizmus: neochotu brať ohľad na iných, závisieť od iných alebo akceptovať ich požiadavky.“
Kam miznú vaše peniaze?
Martina Valachová (2020)
„Vedeli ste, že 70 % ľudí nevie odpovedať na otázku, čo dostali od svojho partnera minulé Vianoce?“
Keď príde na tému, kde šetriť, zbytočne neutrácať a ako optimalizovať svoje výdavky, je táto kniha najlepšia na trhu. Martina Valachová (v roku 2022 som s ňou robil rozhovor) má so šetrením značné skúsenosti. Rodinnú kasu prevzala ešte ako dieťa, v trinástich rokoch, keď vyhlásila, že nikdy nešli k moru a že chce viesť peniaze tak, aby celá rodina išli k moru. A podarilo sa jej to!
„Ak chcete pracovať na zmene svojich návykov a odhaľovať skryté rezervy, zapisujte si všetky príjmy a náklady.
Aj vodu na benzínke a bagety pre celú rodinu.
Aj kávičku počas pracovného dňa.
Aj pivko s partiou.
Budem sa opakovať, ale odpoveď typu, že vy si to zapamätáte, nepraktizujte.
Nie, nezapamätáte si to. Takých, čo si myslia, že to majú v hlave, poznám. A sú aj medzi podnikateľmi.“
Zlé peniaze – sprievodca krízou
Juraj Karpiš (2015)
„Plátanie diery vo verejných financiách vykradnutím súkromných dôchodkových pilierov je pre politikov z dôvodu ich krátkeho funkčného života oveľa príťažlivejšie ako zodpovedné a dlhodobo udržateľné okresanie zbytočných verejných výdavkov.“
Zatiaľ čo mnohé predošlé knihy som prečítal za večer a časť noci (s výnimkou Daniela Kahnemana a EKONÓMIE), Zlé peniaze som čítal asi týždeň a pol (a nemôžem povedať, že som všetko pochopil). Keď okolo strany 300 skončil finančný kolaps v USA a začali sme sa zaoberať Eurokrízou, darilo sa mi čítať rýchlejšie – je to bližšia téma (a zaujímavá – napríklad som nevedel, že Nemci euro nechceli a keby mohli pred prijatím urobiť referendum, odmietli by ho). Juraj Karpiš kritizuje neschopnosť, nevšímavosť, hlúposť a chamtivosť. Ak by som ja mal byť kritický, potom iba, že občas kritizuje až moc. Napríklad na otázku, čo s eurom, píše: „Keď už to euro vzniklo, bola by škoda vyhodiť ho do koša.” Na strane 472. Téme eura sa kniha venuje od strany 302! Odporcovia eura si môžu prečítajú iba kritické slová a na stranu 472 sa ani nedostanú.
Celkovo však považujem znalosť tejto knihy za povinnosť.
„Už len pochopenie toho, že štát nemá žiadne vlastné peniaze a môže minút iba to, čo predtým niekomu zobral, vyžaduje nadľudský didaktický výkon.“
„Dnešné deficity predstavujú vždy buď zajtrajšie dane alebo zajtrajšiu infláciu.“
Velká čínská kapitalistická revoluce
Ronald H. Coase, Ning Wang (2012)
„Zbohatnout je skvělé.“ Teng Siao-pching (1904-1997), architekt modernej čínskej ekonomickej reformy.
Toto nie je historická kniha, ale brutálne plnokrvná ekonomická literatúra. Ak mám niečo vyčítať, tak, že bola napísaná v roku 2012 a nezachytáva posledných 11 rokov. Ocitáme sa v Číne na konci sedemdesiatych rokov a sledujeme komunistickú stranu, ako si po úmrtí Mao Ce-tunga poradí s prosperitou krajiny. Dozvedáme sa, že v roku 1978 nemala komunistická strana Číny vôbec predstavu, ako úspech dosiahnuť. Jednoducho nemali žiadnych kompetentných ekonómov. Bolo to zrejme šťastie, lebo inak by sa nevydali na cestu, ktorá urobila z Číny globálneho hráča a proti ich vôli vykonala v krajine kapitalistickú revolúciu. Aby ste rozumeli – komunistická strana Číny túžila dokázať nadradenosť socializmu nad kapitalizmom. Podporovala veľké štátne podniky a poskytla im čiastočnú voľnosť. Lenže to nefungovalo. Namiesto toho reforma prebehla na okraji – v regiónoch, ktoré centrálna vláda nepovažovala za dôležité alebo ktoré na tom boli tak zle, že nemohlo byť horšie a preto im bola neoficiálne tolerovaná určitá voľnosť. Kapitalistickú revolúciu naštartovali bez podpory vlády malí poľnohospodári a malé firmy, často na vidieku, v malých mestách a zaostalej periférii, ktoré sa začali rýchlo rozvíjať (pretože im boli často hádzané polená pod nohy, boli nútení byť flexibilní – na rozdiel od regulovaných štátnych podnikov, ktoré k flexibilite nikto netlačil). Niekedy boli ich aktivity podporované, niekedy zakazované (jeden rok boli uväznené desiatky tisíc ľudí), názor ústrednej vlády sa viackrát zmenil, nakoniec ale nemohla prosperitu ignorovať (úlohu zohralo aj šťastie a aj aktivita jednotlivca – konkrétne Teng Siao-pchinga a jeho slávnej cesty na juh v roku 1992). Významné bolo, že boli napriek brutálnym stratám ochotní experimentovať – opustiť, čo nefungovalo a hľadať cestu inde. Uvedomovali si, že veľa nevedia, verili však, že inak, než vykročiť, to nepôjde.
Túto knihu som začal čítať súbežne so Zlými peniazmi (potreboval som niečo na uvoľnenie mysle) a viackrát pobavene rozmýšľal, ako by sa vyjadril Juraj Karpiš, keby nepísal svoju knihu o nedostatkoch USA a Európy, ale o chybách Číny. Úprimne, neviem si to predstaviť.
Šlabikár finančnej gramotnosti
Ján Zbojek (2011)
Táto útla knižka ma veľmi príjemne prekvapila. Je dobrá! Keď som ju čítal, myslel som si: Takáto kniha je na trhu od roku 2011 a finančná gramotnosť na Slovensku sa nezlepšila? Kurnik šopa, ako je to možné? Hovoril som si: Tento človek vie (zažil), o čom píše! Po dočítaní som k nemu cítil silný obdiv. Pokiaľ mám kritizovať, tak že autor považoval MLM za spôsob riešenia viacerých problémov. MLM nezatracujem, registrujem však nedostatky v tomto systéme predaja (najviac, že ľudia na nižších úrovniach často nemajú dostatočnú kvalitu) a som opatrný v jeho adorovaní.
„Z ekonomickej nezávislosti vyviera falošný pocit istoty. Však čo už, keď teraz na to máme. Z toho plynie zavádzajúca bezstarostnosť. Súčasná funkcia nám zaručuje určitú spoločenskú úroveň. Ale koľko bohatých ľudí má skutočnú istotu? Koľkí podnikatelia a firmy denne krachujú pod vplyvom konkurencie, rôznych fúzií gigantov, zlých strategických rozhodnutí alebo poklesom na burze? Tu sa musí denne bojovať o existenciu firmy a celej jej budúcnosti.“
Vedľajší príjem – od nápadu k peniazom za 27 dní
Chris Guillebeau (2017)
Užitočná kniha pre mnoho ľudí na Slovensku, ktorí premýšľajú, ako získať peniaze na niečo konkrétne alebo chcú vytvoriť ďalší zdroj, ktorý zvýši kvalitu ich života. Autor začína od úvodného nápadu, cez selekciu najlepších možností, výpočet možného zisku, kávu s imaginárnym zákazníkom, až k realizácii. Uvádza konkrétne nápady a myšlienky, príbehy reálnych ľudí. Osobne sa mi páči jeho prístup, že musíme začať skôr, než budeme 100% pripravení a nemáme sa báť neúspechu a experimentov (podobný proces je popisovaný v knihe o kapitalistickej revolúcii v Číne) – lebo kto chce byť pripravený na 100 % často ani nezačne. Možno sa v súčasnosti až príliš bojíme experimentovať.
„Vedľajší príjem by nemal byť ďalšou prácou na čiastočný úväzok. Práve naopak, mal by vám život uľahčiť, nie sťažiť …
Vyberte sa na imaginárnu jazdu po svojom okolí a pozorujte, aké možnosti sa vám vynoria. Po celý čas svojho pozorovania sa sústreďte, nikdy totiž neviete, kedy vám niečo napadne …
Nerobíte rozhodnutie na celý život, hľadáte správny nápad pre danú chvíľu. Všetky zvyšné nápady si nechajte na neskôr. V budúcnosti sa k nim raz možno vrátite.“
Ako som vyhľadával knihy? Všetky som kúpil v kníhkupectvách v Bratislave. Obišiel som asi sedem kníhkupectiev, mnohé opakovane. Sadol som si k regálu s ekonomickou a finančnou literatúrou, bral do ruky titul za titulom a premýšľal, ktorý sa hodí pre projekt. Následne som ešte prelistoval oddelenia o motivácii a manažmente (mnohé tituly z výberu som našiel tam). Keď som mal kníh asi 20, pozrel som si literatúru odporúčanú na internete.
Míňať menej, získať viac: Bohatší život vďaka ušetreným peniazom
Liesl Clark, Rebecca Rockefeller (2020)
Hovorí vám niečo projekt Buy Nothing? To sa takto niekoľko žien naštvalo pri pohľade na pláže zanesené odpadkami, rozhodlo sa, že prestanú zbytočne míňať a využijú silu komunity. Veľa ľudí má veci, ktoré využije len raz za čas – prečo kupovať niečo, čo si môžete v rámci komunity požičať? Prečo kupovať niečo, čo niekomu stojí doma a s radosťou to dá ďalej? Na Slovensku to možno nebude fungovať tak, ako to funguje v USA, pretože nemáme doma toľko prebytočných vecí a sme chudobnejší, stojí však za to sa s týmto projektom zoznámiť. V praxi ľudia samozrejme nakupujú potraviny a základné potreby, všetko ostatné sa však dá získať zadarmo (vyložene sa súťaží, kto vydrží koľko mesiacov nič nekúpiť). Keď niečo potrebujem, jednoducho si v rámci komunity poviem (najťažšia vec pre ženy je vraj naučiť sa požiadať). Kto dáva, nečaká nič na oplátku, ani nekalkuluje hodnotu darovanej veci, či služby. Často sa podarí zadarmo splniť aj značne nečakané sny.
Kniha obsahuje aj recepty na lacné varenie, ktoré som preskakoval.
Finanční zralost – klíč k finanční spokojenosti
Veronika Kalátová (2021)
Výborná kniha o finančnej gramotnosti obsahujúca napríklad aj tabuľky so štatistikami príčin úmrtí (v ČR) alebo príčin pracovnej neschopnosti, vysvetlenie pojmov EFP či EFA, linky na užitočné weby a rozsiahlu kapitolu Deti a peniaze. Najväčším prínosom knihy pre mňa je však pasáž, ako komunikovať s finančnými sprostredkovateľmi a ako identifikovať tých nekvalitných. Doteraz som nestretol nikoho, kto by sa tejto téme toľko venoval a napísal k nej toľko praktických poznámok! Na druhú stranu som v knihe preskočil pasáž o stavebnom sporení, ktoré má v ČR inú váhu, než na Slovensku.
„Neexistuje instrument finančního trhu, který by byl zároveň likvidní, výnosný a bezrizikový!“
Rýchlokurz geniality – 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet
Ľudovít Ódor (2022)
„Život sa odohráva na hranici medzi stabilitou a chaosom.“
Máme na Slovensku polyhistora? Máme! A volá sa Ľudovít Ódor! Priznám sa, keď prišlo na matematické vzorce alebo obrázok, ako funguje relé, bol som mimo. Oči to prešli, nejako som pochopil, že takto to asi funguje, ale nechcite po mne, aby som o tom hovoril. Ako celok je však jeho kniha perfektná (pozrel som si aj film Moneyball, ktorý autor spomína v kapitole 25 ako príklad, keď systém spracovania dát v bejzbale prevalcoval desaťročné skúsenosti expertov – je veľmi dobrý). A áno, píše sa v nej aj o financiách a ekonomike.
„Musíme akceptovať fakt, že deliaca čiara medzi prácou a školu by už nemala byť taká ostrá. Vzdelávať sa bude nutné počas celej kariéry.“
„Stále zdôrazňujem, že neexistujú hlúpe nápady, len cesta k poznaniu je niekedy kľukatá. Firmy by mali vytvárať atmosféru, kde sa zamestnanci neboja povedať, čo im napadne. Mnohé z nápadov, ktoré na prvé počutie zneli divne, sa nakoniec ukázali ako geniálne myšlienky.“
Desatero boháče: Jak peníze vydělat, řídit, spravovat a rozmnožovat
Marcela Hrubošová (2018)
„Možná vás zklamu, ale za každým skutečným bohatstvím se skrývá obrovský kus práce.“
Vo svetle toho, čo som prečítal, nie je táto malá kniha revolučná, je však príjemne a vtipne ilustrovaná a ľahko a rýchlo sa číta. Osobne pre mňa bola najzaujímavejšia pasáž, keď autorka vysvetľuje, prečo knihu napísala. Píše, že komunistická ideológia zostáva v našich ľuďoch dodnes. Stále sme nakazení. Nahrali sme program ideológie do svojho vedomia i podvedomia a náš autopilot je stále aktívny. Nepremýšľal som nad tým takto a musím uznať, že má (asi, bohužiaľ) pravdu.
„Zkuste si to sami na sobě a odpovězte si: Co vás jako první napadne, když vidíte bohatého souseda nebo úspěšného podnikatele? Nenaskočí vám nejdřív: Kde na to vzal!? Kde to nakrad!? Nebo … to je darebák, zloděj či podvodník? A není se co divit, vždyť hlavní myšlenky Komunistického manifestu, které nám byly předkládány několik desetiletí, jsou: Vlastnictví je krádež! Kapitalismus je zločin! Podnikatel je vykořisťovatel, který páchá zlo na obyčejných lidech!“
Paradox prosperity
Clayton M. Christensen, Efosa Ojomo, Karen Dillon (2019)
Najprv negatívne: Táto kniha jazykového korektora nevidela! Prekladateľ pravdepodobne využíval (aj) automatický translator a prečítal po sebe preklad iba raz! Nejde len o preklepy, spojené slová, duplikované slová alebo chýbajúce interpunkčné znamienka. Niekoľkokrát som musel u nezrozumiteľnej vety premýšľať, ako znela v origináli a čo chcel autor vyjadriť. Brutálne. Takto zlý preklad nemá žiadna z ostatných kníh! Mohli si dať trochu prácu! Sám by som vychytal hromadu chýb a to som Čech!
Teraz ku knihe: Veľmi zaujímavá. Je o inováciách, vysvetľuje, že sú tri typy inovácií, pričom rozvoj realizujú najmä „inovácie vytvárajúce trhy“. Porovnáva, prečo pomoc orientovaná „na rozvojovú pomoc“ často nefunguje, ale komerčné inovácie, ponúknuté so znalosťou potrieb konkrétnych krajín a komunít, dokážu vybudovať veľkú časť trhu. Predstavuje výraz „nespotrebiteľstvo“ a popisuje, prečo fungujú práve inovácie orientované na nespotrebiteľov. Na príkladoch z rôznych krajín (Nigéria, Mexiko, Japonsko, atď.) a histórie (USA od začiatku 20. storočia) demonštruje, prečo tomu tak je. Veľmi inšpiratívna kniha, pri ktorej ma napadlo, že reformy „na okraji“, ktoré sa realizovali od konca 70. rokov v Číne, fungovali podobne.
Moja myšlienka: Na Slovensku by bolo inováciou zameranou na nespotrebiteľstvo napríklad, keby sa niektorá poisťovňa rozhodla vytvoriť funkčné rizikové životné poistenie IBA za 15 euro mesačne a poistila by toľko ľudí (ktorí dnes RŽP nemajú), že by sa jej to vyplatilo.
Fyzika budoucnosti: Jak bude věda do roku 2100 utvářet lidský osud a náš každodenní život
Michio Kaku (2011)
Z viacerých dôvodov má zmysel mať predstavu, ako bude vyzerať svet v roku 2100 – budúcnosť počítačov, AI, lekárstva, nanotechnológií, energie, ale aj budúcnosť bohatstva a civilizácie – to všetko zasiahne minimálne naše deti (dobre, v investovaní je to samozrejme dôležité tiež). Ak ich chceme pripraviť, musíme sa zaujímať. Autor (*1947) je uznávaný fyzik, vedec so širokým rozhľadom, ktorý navštívil stovky iných vedcov a projektov po celom svete. Všetko, čo kniha popisuje, má základ v už existujúcich technológiách. Kniha má jediný nedostatok – nepokrýva posledných 12 rokov.
Veľmi zaujímavo sa Michio Kaku pozerá na príčiny kríz a bublín – ako vedec tieto procesy (a chyby) považuje za súčasť vývoja smerom k ďalšej prosperite. Citujem:
„V kapitalismu bohatství není nikdy nehybné. Bohatství se musí někam přemístit. Kapitalisté neúnavně pátrají po příštím průlomovém objevu a přesouvají toto bohatství do investic, do ještě spekulativnějších plánů, někdy s katastrofálními následky.“
Šťastné peníze: Japonské umění, jak se smířit se svými penězi
Ken Honda (2019)
„Jediné, o čem skutečně můžete rozhodovat (v dnešnej dobe, pozn.), je váš vztah k penězům. V něm je ukryto skutečné bohatství, ne v nemovitostech, akciích, zlatě nebo kryptoměnách.“
Chcete zmysluplnú motivačnú literatúru o peniazoch? Tu ju máte! Ken Honda píše, že náš vzťah k peniazom ovplyvnili naši rodičia a bez toho, aby sme si to uvedomovali, má tento prvotný vplyv stále dosah na naše rozhodovanie. Aby sme sa začali cítiť lepšie a lepšie sa rozhodovali, musíme náš pocit k peniazom zmeniť – získavať peniaze pozitívne a používať ich pozitívne. Byť vďační. Japonci sú možno ešte viac konzervatívni, ako Slováci – preto k nám tieto myšlienky hovoria prekvapivo blízkym jazykom!
Odhalená ekonomie
Charles Wheelan (2010)
„Většina velkých myšlenek v ekonomii je intuitivních, jakmile z nich oloupete slupku složitosti.“
Prekvapivé! Charles Wheelan hovorí o ekonómii ľahko, výborne a vtipne. Super sa to čítalo!
„Obchodujeme s jinými, protože nám to uvolňuje čas a zdroje k dělání věcí, ve kterých jsme lepší.“
„Existuje v moderních dějinách nějaký příklad jediné země, která by se úspěšně rozvíjela bez obchodu a integrace do globální ekonomiky? Ne, neexistuje.”
„Argument pro udržování lidí v chudobě, protože je to dobré pro planetu, je ekonomicky i morálně nepřijatelný.“
„Aby se daná země rozvíjela a prosperovala, potřebuje zákony, prosazování práva, základní infrastrukturu, vládu schopnou vybírat daně – a zdravý respekt občanů ke všem těmto věcem.“
„Vlády, stejně jako jednotlivci, se dostávají do vážných problémů, pokud neustále příliš utrácející za věci, které nezvyšují budoucí produktivitu.“
Duše peněz
Lynne Twistová (2003)
„Soběstačnost není poselství o tom, že bychom se měli spokojit s málem, že bychom měli omezovat a snižovat svoje kritéria a požadavky, nebo, že bychom měli zapomenout na své plány a cíle. Soběstačnost znamená, že maximálně využijeme stávající zdroje a že se budeme spoléhat sami na sebe. Odhalíme v sobě skutečné lidství a zásady, které nám umožní rozvíjet naplno mezilidské vztahy.“
Autorka je filantropka a globálna aktivistka, jej pohľad je tak zase trochu iný, než pohľad ostatných autorov. Knihu som kúpil, pretože Ken Honda vo svojej knihe hovorí o mýtu nedostatku a odkazuje sa na túto jej prácu:
„Od narození se na nás hrne záplava zpráv z médií, reklamy a marketingu, slýcháme pravdy od svých rodičů a prarodičů, známých a přátel, ti všichni v nás posilují představu, že máme všeho málo a že mít víc je vždy lepší, než mít méně. Pak vám nezbývá nic jiného, než tuhle hru hrát dál.“
Ďáblův slovník ekonomie a financí
Pavel Kohout (2014)
„Riziko: Téma, která se extrémně obtížně vysvětluje amatérským investorům během býčího trhu, ale které všichni velmi rychle pochopí během medvědího trhu.”
S touto knihou mám drobný problém – autor sa systému financií väčšinou vysmieva. Čo je komplikované, pokiaľ hľadáte inšpirácie pre projekt, ktorý má vzdelávať – nejde dosť dobre, aby mali ľudia dôveru, že môžu niečo zmysluplne zlepšiť a súčasne sa tomu istému vysmievali. Na druhej strane je kniha zrkadlom toho, ako veľká časť ľudí myslí – je zmysluplné to spoznať.
Nudge (Šťouch) – jak postrčit lidi k lepšímu rozhodování o zdraví, majetku a štěstí NOVÁ RECENZIA
Richard H. Thaler, Cass R. Sunstein (2008)
Legendárna a často citovaná kniha o chybách v odhade, predsudkoch a stádovom správaní, ktorá stavia na myšlienke, že na to, aby sme ľudí posunuli správnym smerom je lepšie postrčiť, ako prikázať. Postrčenia môžu byť rôzne. Od jednoduchého vystavenia toho, čo je pre ľudí najlepšie ako najľahšiu možnosť voľby, cez konkrétne odporúčania, až po formu automatického nastavenia najlepšej možnosti, ktorú má človek možnosť zmeniť, ale kvôli vrodenej ľudskej pohodlnosti to väčšinou neurobí.
Osobne ma najviac pre slovenské reálie zaujal program „Ušetri zajtra viac”, ktorý funguje na myšlienke, že zamestnanci súhlasia, aby v prípade budúceho zvýšenia platu bola časť z tohto zvýšenia automaticky sporená formou odoslania na konkrétne investičné programy. Tento program by mohol fungovať aj u nás, ak by si ho niekto adoptoval.
„Čím více možností výběru lidem dáte, tím více pomoci s rozhodováním jim musíte poskytnout.”
Dostupná v antikvariátoch.
Adaptujte se – Proč úspěchu vždy předcházejí nezdary NOVÁ RECENZIA
Tim Harford (2011)
„Zaprvé – hledej nové nápady a zkoušej nové věci; zadruhé – když zkoušíš něco nového, dělej to jen v takovém rozsahu, který dovolí přestát případný neúspěch; zatřetí – oceňuji zpětnou vazbu a uč se za pochodu z vlastních chyb.” Slová Petra Palčinského, inžiniera, ktorý v cárskom Rusku a neskôr v Sovietskom zväze hovoril o tom, prečo veci nefungujú a ako by sa malo postupovať (systém ho na konci 20. rokov nechal zavraždiť). Palčinského odporúčania sa ako tenká červená niť tiahnu celou knihou.
Ľudovít Ódor napísal, že je dobré čokoľvek od Tima Harforda. Vybral som si túto knihu a čítal ju súčasne s Nudge/Štouchom, čo bolo zaujímavé, pretože v jednej kapitole sa Štouchu venuje (kritizuje, že niektorí ľudia z vlády sú z tejto knihy nadšení, postrčení si však predstavujú ako príkaz – čo nie je ideálne). Kniha je o adaptácii, experimentovaní (opäť mi pred očami vyskočila vyššie uvedená kniha Veľká čínska kapitalistická revolúcia) a o tom, aká je pre oboje dôležitá spätná väzba. Zaujímavé je, že autor demonštruje adaptáciu a príklady riešenia problémov napríklad na stratégiu USA v Iraku, na vývoji stíhačiek Spitfire alebo na problémoch, ktoré sú v súčasnej dobe s patentmi. V druhej polovici knihy sa Tim Harford venuje veľkým krízam a krachom – vrátane Lehman Brothers. Za cestu prevencie voči podobným krachom považuje rozpojenie väzieb vo finančnom systéme: „Potřebujeme bezpečnostní brány v takovém systému, který zajistí, že žádná hroutící se kostka v dominu nebude moci s sebou strhnout mnoho dalších.”
Almanach Natala Ravikanta – Ako zbohatnúť a byť šťastný NOVÁ RECENZIA
Erik Jorgenson (2020)
„Neberte sa tak vážne. Ste len opica, ktorá má plán.”
Že Almanach Navala Ravikanta existuje, som sa dozvedel, až keď som publikoval prvú verziu tejto knižnej recenzie vo facebookovej skupine Fórum Zlatá minca a dvaja ľudia nezávisle na sebe ho v diskusii odporučili. Pokiaľ som vyššie označil Šťastné peniaze od Kena Hondy za zmysluplnú motivačnú literatúru o peniazoch, neviem, čo povedať o tomto.
„Dnes je oveľa dôležitejšie vedieť sa stať odborníkom v úplne novom odbore za deväť až dvanásť mesiacov, než bolo v minulosti vyštudovať tú „správnu“ vec.”
Naval Ravikant sa narodil v roku 1974 v Indii, o deväť rokov neskôr sa jeho rodina presťahovala do USA. Z chudoby sa vypracoval na bohatého investora, ktorý vložil peniaze do viac ako 200 začínajúcich spoločností, vrátane napríklad Uberu a Twitteru. Kniha je upraveným výberom z jeho tweetov, rozhovorov a prednášok.
„Cesta k bohatstvu v skutočnosti nie je o tvrdej práci. Môžete pracovať v reštaurácii osemdesiat hodín týždenne, no nezbohatnete. Zbohatnutie je o tom, že viete, čo robiť, s kým to robiť a kedy to robiť. Je to oveľa viac o porozumení ako o čisto tvrdej práci. Áno, tvrdá práca je dôležitá a nevyhnete sa jej. Musí však byť namierená správnym smerom.”
Juraj Karpiš o tejto knihe.
SuperFreakonomics NOVÁ RECENZIA
Steven D. Levitt, Stephen J. Dubner (2009)
Táto kniha ma trochu sklamala tým, že mi dala v pomere k množstvu obsahu len málo použiteľných informácií pre projekt finančnej gramotnosti. Nehovorím ale, že je nezaujímavá. Ekonómia prostitúcie, zamyslenie, nakoľko nás ovplyvňujú kauzy (ktoré ani nemuseli byť predložené presne), realisticky vyzerajúce úvahy o riešení globálneho otepľovania (veľmi zaujímavé). Na posledných stranách je poznámka zo zoológie, ktorý ma asi zaujala najviac: Vedci na univerzite Yale mesiace učili opice malpy kapucínske používať “peniaze” (strieborný kotúčik s dierou uprostred). Každá opica mala rozpočet a mohla si kúpiť rôzne maškrty. Vedci zistili, že: 1) Každá opica má iné chute a kupuje si niečo iné. 2) Keď maškrty zdraželi, správali sa opice ako ľudskí spotrebitelia – kupovali si menej (naopak kupovali viac, keď došlo k zníženiu cien). 3) U opíc existuje rovnako ako u ľudí (a ľudských investorov) averzia k strate. 4) Ku koncu experimentu nastala veľmi zaujímavá situácia, keď jedna opica hodila 12 mincí do spoločnej klietky, malpy sa mincí zmocnili a nechceli ich výskumníkom vydať inak, než za maškrty. Jeden samček však mincu dal jednej samičke. Mali spolu krátky sex, na čo samička prišla k výskumníkom a vymenila mincu za maškrtu. Vedci boli zrejme svedkami prvej zaznamenanej platenej opičej prostitúcie v histórii vedy.
Li Kuang-jao – Státníkovy názory na Čínu, USA a svět NOVÁ RECENZIA
Graham Allison, Robert D. Blackwill, Ali Wyne (2019)
„Čína se nestane liberální demokracii; v opačném případě by se rozpadla. Tím jsem si zcela jist a chápe to také čínská inteligence. Domníváte-li se, že v Číně proběhne jakási revoluce směrem demokracii, pak se pletete. Kde jsou dnes studenti z náměstí Nebeského klidu? Jsou bezvýznamní. Číňané stojí o oživenou Čínu.
Může se Čína stát parlamentní demokracii? Ve vesnicích a malých městech snad… Číňané mají hrůzu z chaosu, vždy budou raději hrát na jistotu.”
Kniha, ktorú úprimne odporúčam! Li Kuang-jao (1923-2015) bol v rokoch 1959 až 1990 premiérom štvormiliónového Singapuru, v ktorom naštartoval hospodársky zázrak. Než prevzal moc, robil príjem v Singapure na osobu 400 dolárov – dnes je viac ako stonásobok. Úspechu dosiahol najmä tým, že si uvedomoval, aký je prechod od zaostalej ekonomiky k modernej krajine náročný – išiel na to postupne. Táto kniha je výťahom z rozhovorov, textov a kníh, ktoré napísal.
„Výjimečnost americké ekonomiky spočívá v jejich podnikatelské kultuře. Podnikatelé stejně jako investoři vnímají riziko a selhání za přirozenou a nezbytnou součást úspěchu. Pokud padnou, postaví se znovu na nohy a začnu od píky. Chtějí-li Evropané a Japonci zvýšit vlastní výkonnost a konkurenceschopnost, musí takového ducha začlenit i do své kultury.”
Průvodce pro pasivní investování NOVÁ RECENZIA
Jakub Dvořák (2022)
„Investovat mohou všichni, ale investování není pro každého.”
Knihu odporučila Veronika Kalátová. Výborná! Obsahuje doteraz najlepšie vysvetlenie ETF fodov, aké som doteraz čítal. Je brutálne komplexná. Od rozobratia pasívneho investovania, cez riziká, ETF fondy, diverzifikáciu, až po zostavovanie vlastných portfólií (detailné konkrétne príklady) a nákupu. Jakub Dvořák pritom nezabúda na poučenie, aby sme myšlienky na investovanie nechali až na čas, kedy nebudeme mať žiadne dlhy, budeme mať vytvorenú železnú rezervu a budeme schopní žiť svoj život.
Výborné tiež je, že sa jedná o knihu z roku 2022, ktorá obsahuje aktuálne informácie.
„Připadá vám to až směšně jednoduché? To protože to směšně jednoduché prostě je. Osobně mi investování zabere asi 2 minuty měsíčně. Vaše aspirace by měli být obdobné.”
Sapiens – stručná história ľudstva NOVÁ RECENZIA
Yuval Noah Harari (2011)
Kniha, ktorú veľmi odporúčal Naval Ravikant. Som rád, že som si ju nechal odporučiť! Na prvý pohľad sa jedná o antropologickú a historickú literatúru, na druhý pohľad sa od ľudského myslenia a správania vždy dostaneme k ekonómii a sociológii. Musím upozorniť, že sa mi čítala dobre, lenže ja sa o antropológiu (vývoj človeka) a históriu zaujímam od svojich deviatich rokov (a tiež som chvíľu študoval klasickú archeológiu). Človek, pre ktorého budú historické informácie nové, zrejme bude čítať pomalšie.
„História kapitalizmu sa nedá pochopiť bez toho, aby sme sa nezaoberali vedou. Kapitalizmus je založený na viere v trvalý ekonomický rast. Táto viera spochybňuje takmer všetko, čo vieme o vesmíre. Ľudská ekonomika napriek tomu počas modernej éry exponenciálne rastie, a to len vďaka skutočnosti, že vedci vždy o niekoľko rokov prichádzajú s novým objavom alebo vynálezom. Banky a vlády tlačia peniaze, ale konečné účty predkladajú vedci.”
Koľko kam? Jednoduché pravidlá, ako plánovať svoju finančnú budúcnosť NOVÁ RECENZIA
Marek Prokopec (2023)
Útla kniha, ktorej pozitívom je dostupnosť zadarmo online. Marek Prokopec je CEO Tatra Asset Managementu a vo svojej knihe definoval niekoľko základných zásad práce s peniazmi, ktoré vychádzajú z reality na Slovensku. Oceňujem ich práve preto, že vychádzajú z našich reálnych potrieb. Citujem:
„Nie som zástancom kontroly spotreby formou úmorného kontrolovania účtov zo supermarketu. To by nás dlho nebavilo. Existuje však veľmi jednoduchý spôsob, ako dostať svoju spotrebu pod kontrolu. Peniaze, ktoré nechceme v danom mesiaci minúť, pošleme hneď po výplate z bežného účtu preč. Môžme ich presunúť na sporiaci účet, do podielového fondu alebo na iný účet, z ktorého neplatíme bežné mesačné výdavky.“
„Peniaze často držíme všetky pokope a potom vôbec nevieme, ako sa o máme starať. Nevieme, lebo ani nemôžeme vedieť. O jednotlivé kôpky sa totiž musíme starať rozdielne.“
„Najlepšia investičná stratégia je investovať pravidelne. Je to vynikajúci plán, ako bojovať so svojimi emóciami. Vyhneme sa tak najčastejšej chybe bežného investora, ktorý zväčšia kupuje a predáva v nesprávnom čase.“
„Ideálny rozpočet sa nám nepodarí dosiahnuť hneď na začiatku kariéry. Úplne inak sa správame po skončení školy; inak v období, keď si založíme rodinu a narodia sa nám deti; a inak čase, keď deti odídu z domu.“
Celý život čítam. Na strednej škole som za jednu jar prečítal 70 kníh. Áno, nečítal som knihy o ekonomike, prečítal som však stovky kníh o evolúcii človeka, zoológii, psychológii ľudí, správaní zvierat, motivácii, ekológii a histórii (od prehistorických čias, až po modernú dobu – chvíľu som študoval klasickú archeológiu na Karlovej univerzite v Prahe). Vzhľadom na to, že dnes ekonómia ako spoločenská veda hovorí o správaní jednotlivcov a spoločností (s občasnými paralelami z prírody a histórie), čítala sa mi uvedená literatúra pomerne ľahko.