13) Na dovolenku odcestujem len s kvalitným cestovným poistením!

Toto je zárodok témy o cestovnom poistení v rámci projektu 20 finančných cieľov. Ďalšie texty, zaujímavosti a odkazy budú doplnené.

Pred vycestovaním uzatvorím cestovné poistenie!

Bez cestovného poistenia podstupujem zbytočné riziko.
Nejde iba o moje zdravie a náklady s ním spojené. Musím byť chránený, aj keď spôsobím škodu!
Budem myslieť aj na to, že cestovné poistenie ma neurobí nezraniteľným! Preto budem na cestách opatrný!

PREČO?
LEBO SA NA DOVOLENKE NECHCEM STRESOVAŤ, ČO SA STANE, KEĎ SA NIEČO STANE!

Čo urobíme pred odchodom do zahraničia?

Asistenčné služby kontaktujem vždy ako prvé!

Aj pri úraze, aj pri chorobe, aj pri krádeži alebo strate batožiny! Nasmerujú ma, poradia optimálne riešenie, ušetria čas. Navyše, pokiaľ to neurobím, riskujem, že môj postup nebude v súlade s pravidlami poisťovne!
Užitočná apka pre postupy v prípade poistných udalostí: Čo robiť ak“
.

⚠ Pozor, možné výluky:

■ Poisťovňa odmietne plnenie, ak sa stala poistná udalosť pod vplyvom alkoholu (na Slovensku aktuálne existuje iba jedna poisťovňa, ktorá v prípade dopravnej nehody akceptuje malé množstvo alkoholu v krvi).
■ Poisťovňa odmietne plnenie, ak turista nedodržoval právne predpisy konkrétnej krajiny.
■ Elektronika ako notebook, fotoaparát či mobil niekedy nie je zahrnutá pri bežnom poistení batožiny.
■ Iba jedna poisťovňa na Slovensku poistí v zahraničí auto z požičovne.
■ Aj adrenalínové športy je si často musím samostatne pripoistiť.
■ Aj zásah záchrannej služby je často treba si samostatne pripoistiť.
■ Pohyb a turistika sa rátajú len do výšky 3000 metrov n. m.
■ Tiež sa odporúča zistiť, či poistenie zahŕňa plávanie v otvorenom mori.

Ako to funguje?
Zavoláte na telefónne číslo, ktoré máte na kartičke cestovného poistenia a poviete 3 veci: číslo vašej poistky, kde sa nachádzate a aký máte problém. Asistenčná služby vám odporučí zdravotnícke zariadenie, zorganizuje pomoc, zoženie právnika alebo pošle odťahovú službu pre vaše auto.

Termín:
EURÓPSKY PREUKAZ ZDRAVOTNÉHO POISTENIA
S týmto preukazom mám v EÚ identické podmienky základného zdravotného ošetrenia, ako obyvatelia konkrétnej krajiny. Čo nemusí byť vždy bezplatné (spoluúčasť) a v súkromných zdravotných zariadeniach už vôbec nie. Štátna zdravotná zariadenia sa tiež nemusia vždy nachádzať v blízkosti turistických centier.
Viac.

Termín:
CESTOVNÉ POISTENIE
Oproti Európskemu preukazu poskytuje: Asistenčnú službu – zorganizovanie pomoci, preplatenie nákladov na vycestovanie blízkej osoby, tlmočnícke služby, právnu pomoc, atď. Repatriáciu – prevoz chorého späť do vlasti. Prevoz telesných pozostatkov v prípade smrti. Preplatenie spoluúčasti v zdravotníckom zariadení – v niektorých krajinách ide aj o stovky eur. Ošetrenie aj v súkromných zariadeniach.

Ako si vybrať cestovné poistenie?

Dám si veľký pozor na poistnú sumu (limit krytia) pre liečebné náklady v zahraničí. V chudobnejších štátoch stačí krytie okolo 100 000 €, v prípade ciest do vyspelých štátov západnej Európy, Japonska, Austrálie, Kanady, a najmä USA si vyberiem radšej produkt s neobmedzeným krytím liečebných nákladov, pretože v týchto krajinách sú ceny lekárskych zákrokov, hospitalizácie, operácií a ostatných zdravotných služieb vysoké.

Koľko bude trvať môj súvislý pobyt v zahraničí? V prípade častejších kratších ciest do zahraničia je vhodnejšie si uzatvoriť finančne výhodnejšie ročné cestovné poistenie pre prípad viacnásobných výjazdov do 90 dní.


Poistenie zodpovednosti za škodu v zahraničí

Keď spôsobím neúmyselnú škodu inému na zdraví, usmrtením, poškodením alebo zničením veci, poisťovňa túto škodu preplatí priamo poškodenému, pokiaľ uzná jeho nárok za oprávnený. Poisťovňa ma chráni aj proti neoprávneným nárokom, keď si niekto vymyslí, že som mu spôsobil škodu a musím dokázať, že to nie je pravda. Poistné krytie obsahuje aj ušlý zisk a právne náklady, niekedy aj zaplatenie kaucie. Poistenie zodpovednosti za škodu v rámci cestovného poistenia sa spravidla nevzťahuje na škody spôsobené v súvislosti s vedením motorového vozidla, ani škody spôsobené pri výkone povolania.
.

⚠ Pozor:
Vo väčšine poisťovní na Slovensku je cestovné poistenie uzatvorené po vycestovaní neplatné!

Aké formy celoročného cestovného poistenia existujú?

■ Celoročné cestovné poistenie pre viacnásobný výjazd počas roka (Multiple Trip), kedy jeden pobyt v zahraničí nepresahuje 90 dní (v niektorých poisťovniach len 45 dní alebo 30 dní).
■ Celoročné cestovné poistenie bez nutnosti návratu do vlasti počas roka – vhodné pre študentov, au pair, podnikateľov, ktoré sa dlhodobo zdržiavajú v zahraničí, atď.
■ Viacročné cestovné poistenie, individuálne alebo ako rodinný variant.
■ Celoročné poistenie do hôr, ktoré kryje náklady na zásah Horskej záchrannej služby.


Cestovné poistenie na Slovensku

Pri poistení len na Slovensku nie je možné poistiť liečebné náklady, len úrazové poistenie, batožinu, zodpovednosť za škodu, atď. Na Slovensku je dôležité poistenie nákladov na zásah horskej služby, tzv. poistenie do hôr.


Ako dobre vieme odhadnúť riziko rizík?

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, izraelsko-americký psychológ Daniel Kahneman (1934-2024) vo svojej knihe 📚 Myslenie rýchle a pomalé popísal, ako máme problém odhadnúť skutočnú pravdepodobnosť rizík a nechávame svoj pohľad deformovať správami v médiách a sociálnych sieťach (viac v kapitole o diverzifikácii a poznámke architektúra výberu):
Mŕtvice spôsobujú takmer dvakrát toľko úmrtí ako všetky nehody dohromady, ale 80% respondentov považovalo smrť pri nehode za pravdepodobnejšiu.
Tornáda boli vnímané ako častejší zabijaci než astma, hoci tá spôsobuje 20-krát viac úmrtí.
Smrť zásahom bleskom bola považovaná za menej pravdepodobnú než smrť na botulizmus, hoci bola 52-krát častejšia.
Úmrtie na ochorenia je 18-krát pravdepodobnejšie ako náhodná smrť, ale tieto dve kategórie hodnotili účastníci približne rovnako.
Úmrtie na nehody bolo považované za tristokrát pravdepodobnejšie ako úmrtie v dôsledku diabetu, ale skutočný pomer je 1 ku 4.
Výsledok je jasný: odhady príčin úmrtia skresľuje ich pokrytie v médiách.

Keď ide o zriedkavé pravdepodobnosti, naša myslel nie je nastavená na to, aby si veci vyhodnotila tak akurát.