20 finančných cieľov, ktoré urobia život sakramentsky lepší!

V druhej polovici roku 2024 bude verejnosti predstavený projekt finančnej gramotnosti 20 finančných cieľov. Toto je pracovná verzia uvedených cieľov. Prosím, ak máte podnety na ich zlepšenie, píšte na sociálnych sieťach Zlaté mince alebo na mail jiri.scobak@mpa.sk.


1) Budem šetriť peniaze aj bez konkrétneho dôvodu!

Peniaze, ktoré ušetrím, zvyšujú moju budúcu kúpnu silu a oslobodzujú ma. Sú obrana proti problémom, ktoré si neviem predstaviť a ktoré mi život hodí do cesty (život to robí častejšie, než by sme si mysleli). Budem mať po ruke rezervu minimálne na 3 až 6 mesiacov, lepšie však na 12. Mať ju, znamená byť slobodný. Získať čas hľadať lepšie zamestnanie, zvládnuť krízu, premýšľať o budúcnosti, konať strategicky.

2) Nebudem sa zbytočne zadlžovať!
Dlhy ma zotročia. Vysajú zo mňa energiu. Pôžičku alebo hypotéku si zoberiem, iba ak ju naozaj potrebujem a iba ak si ju nevezmem v maximálnej možnej výške, ale v „optimálnej výške pre mňa“ – tak, aby som ju reálne dokázal (dlhodobo) platiť. Zobrať si pôžičky na zbytočné, drahé veci, ktoré neprinesú zisk (tzv. pasíva), je, ako zaliať svoje nohy do betónu.

3) Budem mať ciele, ako zmysluplne využiť financie!
Budem vedieť, aký život chcem viesť. Kto sa bezcieľne „potuluje životom“, podieľa sa na plnení cieľov iných. Preto si napíšem konkrétne ciele a zadefinujem kroky, ako ich dosiahnem. Na tento rok, na nasledujúce tri roky a na dôchodok! Prediskutujem ich s členmi rodiny a požiadam o spoluprácu.

4) Budem míňať menej, než zarobím! Budem sa držať rozpočtu a sledovať, kam idú moje peniaze!

Budem mať prehľad, čo platím (najlepšie na dennej báze), neprekročím rodinný rozpočet. Čo bude možné, zautomatizujem. Čo bude možné, zoptimalizujem (nielen pri refinancovaní hypotéky, budem optimalizovať aj ďalšie náklady). Budem nakupovať s rozumom a budem žiadať, aby aj štát nakupoval s rozumom.

5) Vytvorím si návyk investovať. Budem vedieť, že peniaze na bežnom účte požiera inflácia.
Investovať budem trpezlivo, dlhodobo, na mesačnej báze a po malých sumách. Budem vedieť, ako funguje zložené úročenie a budem ho využívať. Budem pamätať, že dlhodobo úspešné investovanie nie je o snahe získavať „najvyššie výnosy“, ale o snahe získavať „dobré výnosy po veľmi dlhú dobu“. Udržím si chladnú hlavu aj v časoch, keď sa celý svet „zblázni“ (budem vedieť, čo je regresia k priemeru, budem dlhodobo profitovať z rastúceho akciového trhu). Budem investovať tak, aby som mohol v noci dobre spávať.

6) Budem pracovať na rozvoji svojej osobnosti! Získať peniaze a udržať ich, sú dve odlišné zručnosti!
Nebudem negatívny voči tým, ktorí peniaze držia – naopak, budem ich vnímať ako inšpiráciu. Nebudem míňať zbytočne, ale ani sa nebudem hanbiť odmeniť. Na rozvoji svojej osobnosti začnem pracovať skôr, než získam peniaze. Až v živote dostanem viac peňazí, neprídem o ne, ale využijem ich.

7) Ak živím rodinu a deti, budem mať rizikové životné poistenie!
A nebudem ho rušiť. Len upravovať podľa aktuálnej životnej situácie. Pretože založiť rizikové životné poistenie (rizikové = bez sporiacej zložky) vo vyššom veku už nemusí byť možné.

8) Za svoje peniaze a svoj život som zodpovedný iba ja sám!

Nikto ma tejto zodpovednosti nemôže zbaviť. Nikomu to nesmiem dovoliť! Za problémy budem obviňovať primárne seba.

9) Budem si sporiť na dôchodok v II. a III. pilieri.
Začnem v okamihu nástupu do prvej práce. Od II. piliera nebudem očakávať veľa, ale neplatím ho ja, takže je pre mňa nediskutabilne výhodný. III. pilier je veľmi výhodný, ak mi prispieva zamestnávateľ.

10) Deti začnem s peniazmi zoznamovať od ranného veku. Budeme sa pýtať: Čo by urobil finančne gramotný človek?
Naučím ich, aby sa zaujímali o dôležité finančné ciele. Poviem im o svojich skúsenostiach a chybách, pôjdem im príkladom. Zoznámim ich s existenciou rodinného rozpočtu. Založím im detský účet, aby sa naučili používať platobnú kartu, internet banking, mobil banking a aby nestrácali peniaze na skrytých poplatkoch. Založím im jednoduché investičné konto s menšou sumou a nechám ich sledovať, ako peniaze pracujú. Naopak, budem odmietať takú formu hry, v ktorej dám dieťaťu úver. Tým by som ho totiž učil zadlžovať sa.

11) Budem sa pýtať na nejasné veci v zmluvách znova a znova, až kým ich nepochopím!

Budem kriticky myslieť. Budem vedieť, že v poistení existuje prehľadné IPID tlačivo a v investovaní KID a budem ich chcieť vidieť. Budem sa pýtať na riziká, výluky, skryté poplatky a penalizácie. Nebudem slepo veriť každému, kto mi niečo ponúka a vyhlasuje to za veľmi výhodné. Zbystrím pozornosť pri zľavách a produktoch zadarmo. Budem mať predstavu o podstatných otázkach, vyhnem sa predajcom, ktorí sa mi snažia predať finančný produkt bez analýzy mojich potrieb. Keď stretnem manipulatívne jednanie – vety ako „všetci tam investujú“, naliehanie, tlak na „podpis zmluvy dnes“ alebo hru na emócie, odídem.

12) Nebudem stávkovať ani tipovať o peniaze. Nikdy!
Nevhodím zlato do bezodnej studne! Budem mať vôľu odmietnuť závislosť (nebudem ani fajčiť a alkohol s mierou). Nebudem snívať o výhre – vložením rovnakých peňazí do investícií sa sen môže stať realitou.

13) Na dovolenku odcestujem len s kvalitným cestovným poistením!
Nejde iba o moje zdravie a náklady s ním spojené. Musím byť chránený, aj keď spôsobím škodu!

14) Riziká, ktoré môžu v živote spôsobiť finančný kolaps, ošetrím poistením!
Nebudem zabúdať platiť PZP a havarijné poistenie. Budem myslieť na poistenie invalidity, trvalých následkov kritických chorôb a úrazu. Budem premýšľať aj nad výberom zdravotnej poisťovne.

15) Budem diverzifikovať.
Diverzifikácia = rozloženie, rozčlenenie, väčší počet možností. Budem diverzifikovať vo vzdelaní, v investíciách, v tvorbe majetku, v záujmoch, v zábave aj v živote.

16) S hotovosťou v ruke si budem lepšie pamätať, koľko som minul. Aj pri platbách kartou alebo hodinkami budem mať peniaze pod kontrolou.
Nebudem platiť iba bezhotovostne, pretože viem, že ľudia pri platbách online menej rozmýšľajú a míňajú štatisticky viac ako pri platbách hotovosťou.

17) Ak som 15 rokov platil lacné majetkové poistenie a neaktualizoval hodnotu nehnuteľnosti/majetku, nebudem sa čudovať, ak dostanem iba zlomok očakávanej sumy.
Budem vedieť, že na rozdiel od životného poistenia je pri majetkovom poistení výhodné ho občas zrušiť a založiť odznova – poisťovne prichádzajú s novými, lepšími produktmi. Nezabudnem ani na poistenie zodpovednosti.

18) Budem zvyšovať svoju hodnotu, aby som získal lepšie zamestnanie. Budem vedieť, že moja hodnota sa zvýši iba investovaním do vzdelania, myslenia a práce.
Ľudia s nízkou hodnotou zarábajú najmenej a platia najviac. Budem sa vzdelávať, aby som deťom vedel povedať o financiách viac, ako rodičia povedali mne. Budem flexibilný. Budem chápať, že svet sa neustále vyvíja, je iný, než v minulosti a pokiaľ chcem udržať krok, musím sa neustále učiť a meniť.

19) Do dôchodku budem mať splatené všetky dlhy. Dožijem sa ho v relatívnom zdraví a s finančnými rezervami.
Nezabudnem ani zabezpečiť rodinu na čas dedičského konania.

20) Nebudem si stále posúvať finančné ciele, nebudem chamtivý a nebudem sa báť neúspechu. Budem myslieť pozitívne.
Bohatstvo nie je o peniazoch, luxuse, ale o kvalite života. Závislosť na vysokom životnom štandarde človeka skôr zväzuje. Preto, keď začnem viac zarábať, nebudem hneď hľadať väčší dom, drahšie auto a luxusnejšie reštaurácie. Budem schopný byť spokojný s tým, čo mám (tzv. pocit dostatku). Odmietnem kultúru konzumu (zdieľanie vecí v lokálnych komunitách môže naopak priniesť väčší pocit uspokojenia, než nakupovanie). Budem žiť skromnejšie a nebudem sa starať, čo si o mne ostatní myslia. Ak náhodou zarobím viac peňazí, nebudem si myslieť, že to je navždy. Budem si uvedomovať svoje nedostatky, budem schopný si odpustiť svoje chyby.

✅ Ako bude vyzerať realizácia, sa dočítate nižšie.

.

Vybrané ciele preložíme do reči detí a tínedžerov!

Deti a tínedžeri uvažujú inak. Preto sa v nasledujúcich mesiacoch budeme usilovať o preklad mnohých z vyššie uvedených cieľov do ich jazyka. Veríme, že to bude užitočné!
Ak máte sami podnety/nápady/praxi s prekladom podobných vecí, prosím, neváhajte sa podeliť! Píšte na sociálnych sieťach alebo na mail jiri.scobak@mpa.sk.

Realizácia: Tlačená príloha vyše 300 000 kusov a online ekosystém približne 200 článkov a videí

(začiatok októbra 2024)
Prečo?

Krátke vysvetlenie, prečo je cieľ dôležitý a čo ponúka dosiahnuť.

Ako?

Konkrétne, graficky zobrazené kroky. Krok za krokom až k cieľu!

Viac informácií!

Podrobnosti k cieľu. Texty, články, príbehy. Slovníček dôležitých slov.

Ešte viac informácií!

Z tlačenej prílohy budú viesť odkazy a QR kódy na online ekosystém ďalších článkov a videí.

A ešte viac!

V online ekosystéme budú odporúčané ďalšie články a videá. Naozaj veľa informácií!

Píšte si svoje kroky!

Plagát z prílohy si dajte na chladničku, stenu alebo dvere a zapisujte, čo ste už dosiahli!

Obsah tlačenej prílohy bude publikovaný aj online.

„Zbohatnúť je skvelé.
Teng Siao-pching (1904-1997), architekt modernej čínskej ekonomickej reformy

„Prvým úspechom je už len to, že si uvedomíme, že šťastie máme z veľkej časti vo vlastných rukách.“
Ľudovít Ódor, Rýchlokurz geniality, 2022

„Ekonomika je umenie, ako si užiť život.“
Gary Becker (1930-2014), nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu 1992

„Väčšina veľkých myšlienok v ekonómii je intuitívnych, akonáhle z nich olúpete šupku zložitosti.“
Charles Wheelan, Odhalená ekonomie, 2010

„Dnes, keď mesiac vstupuje do splnu, ja, Dabasir, ktorý som sa len nedávno vrátil z otroctva v Sýrii s pevným odhodlaním splatiť svoje početné dlhy a stať sa majetným človekom, vyrývam do tejto hliny trvalý záznam o svojich záležitostiach, aby mi pomáhal a viedol ma pri napĺňaní mojich najvyšších túžob.“
Dabasir, obchodník s ťavami, zápis na starobabylonskej tabuľke, 2. tisícročie pr. Kr.
Najbohatší muž v Babylone