Webináre: II. pilier

Čo je II. pilier? ■ Prečo existuje? ■ Riziká, minulé zmeny, užitočné rady. ■ Aké sú poplatky v II. pilieri? ■ Indexové fondy vs. akciové fondy vs. dlhopisové fondy.

■ Hostia: Peter Šimko, Miron Zelina, Róbert Ďurec. Moderoval: Jiří Ščobák. Webináre sa realizovali vo FB skupine Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch).

II. pilier – výhody a hrozby
(21. 2. 2021)

Obsah:
1:10 Definícia: Čo je II. pilier?
2:18 Úvod do témy: Prečo existuje?
11:35 Krištáľová guľa: Aký bude politický vývoj? Dožijú sa dnešní tridsiatnici dôchodku z II. piliera?
15:23 Netreba preceňovať: Povinný dôchodkový systém je iba o tom, aby sme “neumreli od hladu”. Každý človek by sa mal okrem dôchodkového systému zabezpečiť aj sám. A možno sa v budúcnosti dôchodkový systém úplne zmení.
19:43 Aké poplatky sú v II. pilieri? (všetky spoločnosti majú úplne rovnaké poplatky)
22:50 Porovnanie – indexové fondy vs. akciové fondy vs. dlhopisové fondy.
31:00 II. pilier sú “najdlhšie” peniaze. Žiadne iné sporenie ani investovanie na Slovensku nie je také dlhodobé ako v II. pilieri. Napriek tomu v nem dominujú dlhopisové fondy, ktoré svojim aktuálnym výnosom zarobia iba na infláciu. A pravdepodobne bude horšie a budúce výnos dlhopisových fondov bude nižší. V aktuálnej dobe desaťročné slovenské dlhopisy dávajú výnos -0,4 % (v zahraničí rovnako). Ak zmiešate dlhopisy, ktoré majú výnos nula a mínus a ešte započítate poplatok za správu, čo získate?
33:02 História: 68 % ľudí v dlhopisových fondoch nebolo vždy. Ako sa to pokazilo? Ľudia by si to mali pamätať.
42:30 Aktívny manažment akciových fondov? Mali by si zaslúžiť svoj poplatok. A aj výkonnostný poplatok indexových fondov by sa mohol prehodnotiť. Zahraničie výhodnosťou poplatku prekonáva Slovensko. Bohužiaľ.
52:00 Existuje niekto, pre koho je výhodnejšie nevstúpiť do II. piliera?
53:00 Akciový fond Poštovej banky d.s.s., a.s. – Prosperita mal výnos za rok 2020 16,56 %. Netreba to preceňovať – dôležitá je dlhodobá konzistentná výkonnosť.
55:20 Do II. piliera je treba vstúpiť do 35 rokov. 18 % z vášho platu sa strhne tak či tak. Ak ste mladší 50 rokov, prestúpte čím skôr z dlhopisového fondu do indexového (keď ste mladí a II. pilier nemáte, zariaďte si ho hneď).

II. pilier – dokončenie
(14. 3. 2021)

Obsah:
0:50 Rekapitulácia predošlého webinára.
4:12 Ako funguje II. pilier?
8:09 Dôchodkový fond nemôže zbankrotovať – nemá právnu subjektivitu.
10:28 Ako sa investujú peniaze v II. pilieri?
17:34 Ako si vyberať fond? Ako ich porovnávať?
34:30 Ako je to 10 rokov pred dôchodkom? Veľa ľudí nevie: Dá se požiadať DSS, aby bol presun prostriedkov do dlhopisových fondov iba polovičný – nie 10 % ročne, ale iba 5 %. Sporiteľ však musí požiadať.
36:39 Ako zmeniť fond?
40:11 Ako sa môže sporiteľ dostať k nasporeným peniazom? Čo robiť po skončení sporenia? Aké spôsoby vyplácania existujú?
47:48 Ak si po odchodu do dôchodku “kúpite dôchodok” ste na jednosmernej ceste. Už nemáte nárok ísť naspäť.
48:35 Aké zmeny by mohli prispieť k zlepšeniu systému II. piliera? Čo tak presunúť všetkých zákonom do indexových fondov?